Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Gry » Zasady gry w tabu, Tabu zasady gry

Poznaj zasady: Jak grać w Tabu?

Informacje o poradzie

NorbertNorbert

autor porady:
Norbert Banasiak

spec. działu: Gry

dodano: 2011-06-14 15:46:02

wyświetleń: 21637

Słowa kluczowe

zobacz również

Tabu to rodzaj kalamburów o prostych zasadach. W grze uczestniczy zazwyczaj kilka osób, które dzielą się na dwie drużyny. Gra polega na odgadywaniu haseł, ale specyficznym utrudnieniem jest w tej grze to, że osoba przedstawiająca hasło nie może pomagać sobie konkretnymi słowami - jest to właśnie tytułowe tabu. Tabu oprócz główkowania w zakresie doboru słownictwa wymaga też od uczestników gry dobrego współdziałania.

Tak jak w tradycyjnych kalamburach gracz jednej drużyny ma za zadanie przedstawić dane hasło za pomocą słów (ma na to dwie minuty), ale bez używania wskazanych wyrazów. I tak przykładowo dla hasła "kantor" zakazane jest używanie słów: pieniądze, wymiana, dolary, wyjazd itp. Ilość słów, jakie gracz naprowadzający swoją drużynę na hasło zdoła jej przekazać w wyznaczonym do tego czasie wskazuje ilość punktów, jakie zdobywa się w ramach jednej tury.

Za każde prawidłowo użyte słowo należy się jeden punkt. Niedozwolone jest nie tylko wymienianie wskazanych słów, ale również wyrazów pochodnych od tych słów.  W tabu można grać stosując bardziej restrykcyjne podejście i wówczas nie jest np. dozwolone odrzucanie kart z hasłami, które nam nie pasują. Można również przymknąć oko na tę zasadę i pominąć te hasła, o których wiemy że sprawią dużo kłopotu.

W sprzedaży dostępny jest zestaw do gry Tabu, zawierający karty zawierające słowo do odgadnięcia jak listę słów, których nie można wymawiać, specjalną planszę, ułatwiającą nadzorowanie punktacji  i wzbogacającą zabawę. Na planszy znajduje się bowiem tor punktacji zawierające gdzieniegdzie specjalne pola z oznaczeniami typu "podwójny czas" lub "zgaduje tylko jedna osoba". Takie uatrakcyjnienie przebiegu gry wprowadza jednocześnie możliwość zyskania przewagi nad przeciwnikiem dzięki pewnym elementom myślenia strategicznego. W zestawie znajdują się też dwa pionki reprezentujące dwie rywalizujące drużyny.

Podobne porady:

5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.