Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Gry » Zasady gry w statki, Statki zasady

Poznaj zasady: Jak grać w Statki?

Informacje o poradzie

NorbertNorbert

autor porady:
Norbert Banasiak

spec. działu: Gry

dodano: 2011-06-08 10:13:24

wyświetleń: 8068

Słowa kluczowe

zobacz również

Statki - inaczej okręty - to gra strategiczna, planszowa., w której udział biorą dwie osoby. Gra jest - na tle innych popularnych gier - stosunkowo nowa, gdyż wymyślono ją na początku XX w. Grę można przeprowadzić na zwykłej kartce papieru. Może być również rozgrywana na specjalnie do tego przeznaczonej planszy.

Każdy gracz ma do dyspozycji dwie plansze o wielkości 10x10 pól (najczęściej). Kolumny planszy oznacza się literami od A do J oraz cyframi od 1 do 10. Obecnie dostępne są również wersje komputerowe, gdzie niekiedy nie używa się nawet oznaczeń alfabetycznych i cyfrowych. Na jednym polu gracz umieszcza swoje okręty. Ich położenie będzie zgadywał przeciwnik. Na drugim polu zaznacza trafione przez siebie statki przeciwnika i strzały, które oddał. Statki ustawiane są na planszy pionowo lub poziomo i nie mogą się ze sobą stykać w żaden sposób (ani bokiem, ani rogiem).

Liczba statków jest różna w zależności od wersji gry. Okręty różnią się wielkością, zazwyczaj ustala się większą liczbę mniejszych okrętów. Przykładowa flota każdego z graczy może składać się z jednego czteromasztowca (cztery kratki), dwóch trójmasztowców (trzy kratki), trzech dwumasztowców (dwie kratki), czterech jednomasztowców (jedna kratka).

Trafny strzał to po prostu odgadnięcie położenia któregoś ze statków. Strzały oddaje się poprzez wskazania konkretnej współrzędnej (np. A8). Gracze oddają strzały naprzemiennie, ale jeśli gracz odda trafny strzał, ma prawo oddania kolejnego strzału (i tak aż do oddania strzału nietrafnego). O wyniku strzału gracz informuje przeciwnika używając słów "pudło" (strzał chybiony) lub "trafiony" (strzał trafny). Wygrywa ten zawodnik, któremu uda się zatopić wszystkie statki przeciwnika.

Istnieje jeszcze angielska odmiana gry (tzw. salvo): w pierwszej wersji gracz oddaje w jednym ruchu trzy strzały (typuje trzy pola np. E5, A1, G9). Wówczas jego przeciwnik informuje tylko czy były jakieś trafienia, a jeśli tak to ile, ale nie wskazuje dokładnie które współrzędne były trafne ("pudło", "jedno trafienie", "dwa trafienia", "trzy trafienia").  W drugiej wersji gracz oddaje tyle strzałów, ile sam posiada okrętów.

Można również grać w rozbudowaną wersję tej gry - wojnę morską. W tym przypadku gra się na większą ilością jednostek na większej planszy (np.22x14). Planszę dzieli się na rejon morski i lądowy. Część jednostek umieszcza się na morzu, inne na lądzie. Każdy zawodnik dysponuje też samolotami (w kształcie litery T), które lokuje się w obu tych rejonach. Inne reguły gry są takie same jak w standardowej wersji okrętów.

Podobne porady:

3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.