Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Gry » Zasady gry w sapera, Saper zasady

Poznaj zasady: Jak grać w Sapera (+video)

Informacje o poradzie

NorbertNorbert

autor porady:
Norbert Banasiak

spec. działu: Gry

dodano: 2011-06-14 15:33:32

wyświetleń: 2316

Słowa kluczowe

zobacz również

Saper (w oryginale Minesweeper) to legendarna już gra komputerowa przeznaczona dla jednego gracza. Ćwiczy pamięć i logiczne myślenie. Jej początki sięgają roku 1981 jako akcesorium w systemie Microsoft Windows. Obecnie gra dostępna jest również w innych systemach operacyjnych.

Celem gry jest odkrywanie poszczególnych pól na planszy. Należy wykonywać to zadanie w ten sposób, aby nie napotkać na swojej drodze miny. Ważny jest również czas "wyczyszczenia" planszy - im jest on krótszy, tym lepszy wynik. Odsłonięcie pola na którym znajduje się mina kończy grę. Jeśli odkryte pole jest puste, grę można kontynuować. Na każdym odkrytym polu planszy widnieje liczba min bezpośrednio stykających się z danym polem (minimalnie - zero, maksymalnie - osiem). Oznakowanie danego pola flagą oznacza, że to pole nie będzie odsłonięte - jest to zabezpieczenie przed przypadkowym odsłonięciem pola. Aby oznaczyć pole flagą należy kliknąć w to pole prawym przyciskiem myszy.

Wersja windowsowa posiada w oryginale cztery poziomy rozgrywki (różniących się liczbą pól na planszy i ryzykiem trafienia na minę): początkujący, zaawansowany, ekspert , plansza użytkownika (gracz wybiera samodzielnie rozmiar planszy i liczbę min).

Strategia gry w saperze zależy przede wszystkim od rozmiarów pola. Im jest ono mniejsze, tym mniejszą uwagę należy przywiązywać do pojedynczych pól. W przypadku większych planszy  poszczególnych należy być bardziej uważnym w takich przypadkach, gdyż są one bardziej skomplikowane. Jeśli przykładowo trzy pola w jednym rzędzie oznaczone są liczbami 2-3-2, oznacza to, że wzdłuż tego rzędu znajdują się najprawdopodobniej trzy miny. Jeżeli natomiast pole oznakowane jest literą osiem, wszystkie sąsiadujące z nim pola posiadają miny.

Rozmieszczenie min na planszy odbywa się w sposób losowy i powtórzenie układu nie powinno mieć miejsca. Może jednak zdarzyć się sytuacja, w której trudno jest stwierdzić, gdzie znajduje się dokładnie mina. Ma to miejsce szczególnie przy końcu rozgrywki, gdy zostaje już bardzo niewiele pól do odsłonięcia.

W Saperze stosuje się generalnie dwa style gry: flagging (FL) - stosowanie chorągiewek do zaznaczania pól, których nie chcemy odsłonić, bo podejrzewamy, że znajduje się tam mina oraz non-flagging - gra bez chorągiewek.

Uwaga:

Saper posiada swoich naśladowców w postaci klonów gry powstałych pod różne systemy operacyjne. Zdarza się, że gry te różnią się w niektórych aspektach od pierwotnej wersji gry. Posiadają one niekiedy inny wygląd planszy (wymiary, kształty pól itp.), liczbą min na jednej planszy itd.

Poniżej poradnik, jak grać w Sapera:

Podobne porady:

5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.