Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Gry » Zasady gry w Piotrusia, Piotruś zasady gry

Poznaj zasady: Jak grać w Piotrusia?

Informacje o poradzie

NorbertNorbert

autor porady:
Norbert Banasiak

spec. działu: Gry

dodano: 2011-06-14 15:14:41

wyświetleń: 8054

Słowa kluczowe

zobacz również

Piotruś, zwany też Czarnym Piotrusiem, to nieskomplikowana gra karciana dla dzieci. Do gry potrzeba od dwóch do czterech lub pięciu graczy. W Piotrusia gra się talią kart liczącą dwadzieścia pięć kart. W skład talii wchodzi: dwanaście par z odpowiednimi obrazkami (po dwa w parze) oraz Czarnego Piotrusia, który jest bez pary. Istnieją też zestawy z inną liczbą kart, np. trzydzieści trzy karty (szesnaście par). Można też grać żetonami zamiast kartami.

Istnieją odmiany tej gry, polegające np. na układaniu wyrazów z sylab umieszczonych na każdej karcie lub sumowania liczb znajdujących się na kartach. Nawet jednak jeśli gra się żetonami, zawsze jest to nieparzysta liczba. Gra jest pomocna przy ćwiczeniu spostrzegawczości, umiejętności kojarzenia, kształtowania odpowiednich postaw społecznych.

Obrazki znajdujące się na kartach do gry bywają różne, a dobiera je się pod kątem edukacyjnym. Nierzadko są to postacie z bajek (np. królewna Śnieżka, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek i wilk), a także zwierzęta i najróżniejsze zestawienia. Grę rozpoczyna się od rozdania kart wszystkim graczom. W zależności od preferencji i okoliczności można się ograniczyć do rozdania czterech, pięciu kart każdemu graczowi. Ilość rozdanych kart zależy przede wszystkim od wieku graczy. Wśród młodszych dzieci gra powinna raczej być rozgrywana mniejszą ilością kart.

Gracze wykładają na stół odkryte karty tworzące pary. Dzięki temu, że wykładane karty są odkryte, można pomóc młodszym dzieciom, którym może zdarzyć się pomyłka dobieraniu par. Następnie rozpoczyna się faza dobierania kart. Jeśli nie wszystkie karty zostały rozdane, gracze dobierają po kolei karty ze stosu pozostałych kart. Jeżeli natomiast rozdano wszystkie karty, gracze po kolei pobierają karty od siebie  (wyciągając od sąsiada jedną kartę z zakrytego wachlarza kart). Jeśli wybrana przez gracza karta pasuje do innej jego karty, wówczas również wykłada on stworzoną w ten sposób parę na stół.

Pobieranie po jednej karcie od sąsiada trwa aż do momentu, w którym gracz pozbędzie się wszystkich swoich kart. Taki gracz wychodzi z rozgrywki. Ostatniej karty można się pozbyć na dwa sposoby. Można pobrać od sąsiada kartę, która będzie pasowała do ostatniej karty na ręku lub też można oddać ostatnią kartę graczowi, który będzie ją pobierał od finiszującego gracza. Jeśli dokona tego jako pierwszy - wygrywa.

Ostatni gracz, który pozostanie z kartami na ręce, gdy inni gracze pozbyli się już kart, zostaje z "Piotrusiem".

Podobne porady:

4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.