Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Gry » Piki zasady, Zasady gry w piki

Poznaj zasady: Jak grać w Piki?

Informacje o poradzie

NorbertNorbert

autor porady:
Norbert Banasiak

spec. działu: Gry

dodano: 2011-06-15 10:00:11

wyświetleń: 1945

Słowa kluczowe

zobacz również

Piki to gra karciana dla czterech osób formujących dwie pary. Do rozgrywki używa się wszystkich kart talii (pięćdziesiąte dwie karty). W każdym rozdaniu rolę rozdającego pełni po kolei jeden z graczy. Pierwszym rozdającym jest osoba wybrana losowo.

Na początku należy rozdzielić karty po równo między wszystkich uczestników. Następnie pary deklarują liczbę lew, którą zobowiązują się wziąć w ramach jednego rozdania.  Lewą nazywany jest komplet czterech kart wyłożonych kolejno w czasie rozgrywki - po jednej przez każdego członka drużyny.

Deklaracje indywidualne przedstawia się po kolei zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Inicjuje je gracz rozdający karty. Zakres lew, które mogą deklarować gracze - od zera do trzynastu.  Deklaracja zera lew oznacza, że gracz zobowiązuje się, że nie weźmie żadnej lewy. Gracz drużyny, której brakuje do rywali przynajmniej dwieście punktów, ma prawo zadeklarować przez obejrzeniem swoich zero „w ciemno”.

Kiedy kończą się deklaracje, następuje właściwa rozgrywka. Pierwszą kartę wykłada gracz rozdający, a następnie po kolei każdy z graczy. Nie wolno wychodzić w piki aż do moment, gdy zostaną one „rozbite”, czyli ktoś wyłoży pik nie do koloru. Zakaz ten nie istnieje, gdy gracz ma na ręku jedynie piki. Inny nakaz to dokładanie kart do koloru. Jeśli gracz nie dysponuje kartami w odpowiednim kolorze, może wyłożyć dowolny kolor.

Gracz, który wyłożył najstarszą kartę, bierze lewę. Zasada ta nie obowiązuje w sytuacji, gdy inny gracz wyłoży kolor atutowy (do niego należy lewa). Jeśli kolor atutowy wykłada kilku graczy, lewę bierze gracz, do którego należy najstarsza karta w kolorze. Starszeństwo kart: od dwójki do asa. Gracz biorący lewę wchodzi pierwszy do następnej. Gdy parze uda się wziąć tyle lew ile zadeklarowała, przyznaje się dziesięć punktów za każdą deklarowaną lewę oraz jeden punkt za każdą lewę powyżej deklarowanej liczby. Z liczbą pobieranych lew należy natomiast uważać, gdyż za każde dziesięć lew ponad deklarowaną liczbę odejmowanych jest sto punktów.

Jeżeli parze nie uda się zebrać deklarowanej liczby lew, otrzymuje dziesięć punktów ujemnych  za każdą zadeklarowaną lewę. Jeżeli gracz zadeklarował, że nie weźmie żadnej lewy i uda mu się to zrealizować, jego parze przyznaje się sto punktów. Jeżeli natomiast weźmie choć jedną lewę, na konto pary trafia sto ujemnych punktów. Gra kończy się wraz z uzyskaniem przez jedną z par pięciuset punktów lub więcej.

Podobne porady:

4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.