Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Gry » Zasady gry w pana, Pan zasady gry

Poznaj zasady: Jak grać w Pana?

Informacje o poradzie

NorbertNorbert

autor porady:
Norbert Banasiak

spec. działu: Gry

dodano: 2011-06-07 15:01:19

wyświetleń: 10429

Słowa kluczowe

zobacz również

Pan to gra karciana, w której udział może brać od dwóch do czterech uczestników. Inne nazwy tej gry to np. "inteligent", "trzy litery". W grze korzysta się z małej talii kart (24 karty). Wszystkie karty dzieli się równo między graczy.

Rozpoczyna gracz, który posiada dziewiątkę kier. Wykłada kartę na środek (jeśli ma wszystkie cztery dziewiątki może je wyłożyć od razu). Następnie ruchy (wykładanie kart) wykonują kolejni gracze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Każdy z graczy może dołożyć na środek jedną, trzy lub cztery karty. Jedną - gdy wykładana karta jest tej samej bądź większej wartości, trzy - gdy na karta wyłożona bezpośrednio wcześniej jest tej samej wartości (np. trzy damy na damę znajdującą się na wierzchu stosu kart) lub też jakakolwiek karta o mniejszej wartości, cztery - gdy na wierzchu wyłożona jest karta o niższej wartości.

Gracz nie mogą wykładać dwóch kart jednocześnie. Zakazane jest również wymienianie się kartami, oddawanie karty drugiemu graczowi. Wykładanie kart nie jest obowiązkowe - gracz, który nie może lub nie chce wyłożyć żadnej karty pobiera trzy karty i ruch należy do kolejnego gracza w kolejce. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy na stole znajduje się mniej kart niż trzy (9 kier musi zawsze leżeć na stole) - bierze się wówczas tyle kart, ile akurat jest możliwe.

Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy pozbędzie się swoich kart. Przegrywa ten, kto jako ostatni zostanie choćby z jedną kartą w ręku. W przypadku, gdy gra zaplanowana jest na kilka rozdań, osoba. która przegrała otrzymuje jedną literkę ze słowa PAN za każde przegrane rozdanie. Trzykrotna przegrana oznacza  porażkę w całej grze.

W Pana można również grać na czas. W tej odmianie gry każdy z uczestników otrzymuje określoną ilość czasu na wykonanie konkretnej liczby ruchów. Jeśli w czasie jednej partii nie zdoła wykonać odpowiedniej ilości ruchów, przegrywa.

Inna odmiana gry w Pana zakłada tzw. piki cofane. Jeżeli na stosie kart położona zostanie karta z pikiem (względnie karta pikowa zostanie odkryta przez pobranie kart przez gracza), wtedy ruch należy do gracza poprzedniego - kolejka cofa się. W grze na dwie osoby gracz cofa grę na siebie samego, czyli wykonuje łącznie dwa ruchy pod rząd.

Kolejne odmiany tej gry uwzględniają min. używanie pełnej talii (52 karty) lub też rozgrywkę małą talią, ale dodatkowo z użyciem jokerów.

Ciekawą wariacją jest gra z tzw. "betonem". Wówczas gracze otrzymają po dwie lub trzy karty, nazywane właśnie betonem, które leżą nieodkryte na stole. W dalszej kolejności rozdawana jest dopiero reszta talii. Gracze muszą pozbyć się wszystkich kart, które posiadają na ręku, żeby móc odkryć karty zakryte i zacząć nimi grać (czyli jak najszybciej się ich pozbyć).

Podobne porady:

4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.