Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Gry » Zasady gry w kuku, Kuku zasady

Poznaj zasady: Jak grać w Kuku?

Informacje o poradzie

NorbertNorbert

autor porady:
Norbert Banasiak

spec. działu: Gry

dodano: 2011-06-13 16:01:04

wyświetleń: 3563

Słowa kluczowe

zobacz również

Kuku to gra karciana będąca nieco inną wersją kenta. Do gry potrzebnych jest co najmniej dwóch graczy, ale może być również więcej osób. Do przeprowadzenia rozgrywki wykorzystuje się zwyczajowo pełną talię kart, choć nie jest to warunek konieczny - talię można uszczuplić korzystając z talii od dziewiątek wzwyż.

Graczom standardowo rozdaje się po trzy karty. Jeden z uczestników gry otrzymuje zaś cztery karty. Reszta kart nie jest potrzebna do rozgrywki. Gracz, który posiada na ręku trzy karty tej samej wartości lub tego samego kolory wypowiada głośno słowo "kuku". Jest to zwycięzca rozgrywki.

Kiedy karty są już rozdane, gracze przekazują sobie nawzajem (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) po jednej dodatkowej (czwartej) karcie. Nie musi być to oczywiście ta sama karta. Najczęściej ostatnia osoba, która nie zgłosiła posiadania trzech takich samych kart pod względem koloru lub wartości, ma za zadanie odgadnąć karty pozostałych graczy. Reszta graczy podaje natomiast typ posiadanych kart: figury lub kolor.

Istnieje również wariant gry, w którym graczowi przysługuje prawo wymiany karty, którą wcześniej oddał, jeśli powraca ona do niego. W takiej sytuacji wymienia się kartę na nową, pobraną ze stosu kart zakrytych, nieuczestniczących w grze.

Można poza tym zagrać w tzw. kuku bite. Ta wersja różni się od podstawowej tym, że przy końcowym etapie odgadywania koloru lub figury posiadanych przez innych graczy za błąd w tej ocenie wymierza się karę - uderzenia kartami po ręce. Sposób "bicia" zależy od kart. Osoba, której wymierza się taką karę losuje kartę, a jej kolor wskazuje moc uderzenia kartami: kier - krwiste uderzenia, karo - mocne uderzenia, pik - słabe uderzenia, trefl - najsłabsze uderzenia. Ilość uderzeń wyznacza wartość figury. Jeśli więc gracz wylosował przykładowo czwórkę karo, oznacza to karę w postaci czterech mocnych uderzeń. As oznacza największą ilość uderzeń, bo aż jedenaście.

W przypadku, gdy jeden z graczy zbierze trzy jednakowe karty, ale nie wypowie słowa "kuku", a reszta graczy zorientuje się w sytuacji i wypowie to słowo, wówczas gracz ten przegrywa. Gra trwa zazwyczaj około dziesięć do piętnastu minut.

Podobne porady:

4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.