Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Gry » Zasady gry w gumę, Jak się gra w gumę

Poznaj zasady: Jak grać w Gumę?

Informacje o poradzie

NorbertNorbert

autor porady:
Norbert Banasiak

spec. działu: Gry

dodano: 2011-06-13 15:35:39

wyświetleń: 11527

Słowa kluczowe

zobacz również

Gra w gumę to podwórkowa zabawa dziecięca z długą tradycją. Popularnością cieszy się przede wszystkim wśród płci żeńskiej. W ostatnich latach zapomniana, od niedawna coraz wyraźniej wraca do łask. Zabawa ta posiada wiele odmian. W podstawowej wersji do gry potrzebne są trzy osoby oraz guma. Ta ostania była kiedyś towarem nie tak łatwym do zdobycia. Wielu dorosłych pamięta wypruwanie gumek z bielizny i łączenie ich w całość, bo do gry potrzebne jest najlepiej ok. 4m gumy. W obecnych czasach, gdy świat dziecięcych gier zdominowały komputery, warto przypomnieć o starych, wypróbowanych sposobach na dobrą zabawę i ruch na świeżym powietrzu. Gra w gumę może być rozgrywana wszędzie – na podwórku, skwerku, w parku, na boisku, na korytarzu szkolnym.

Jak gra się w gumę? Dwie osoby uczestniczące w grze zakładają gumę na kostki. Następnie trzecia osoba przystępuje do pokonywania kolejnych etapów gry, polegających na wykonywaniu konkretnych skoków: na kostkach, na jednej kostce, na półkolankach, na jednym półkolanku, na kolanach, na jednym kolanie, na udach, na jednym udzie, na pupie, na biodrach, na brzuchu, pod pachami, na ramionach. Osoba, która pokonuje te etapy wykonuje więc różne układy skacząc na gumie, w środku gumy itd. Układy te wykonuje się do momentu, kiedy uczestnikowi zabawy nie przydarzy się tzw. skucha czyli nadepnięcie na gumę w momencie, gdy nie jest to dozwolone. Doświadczony uczestnik (uczestniczka) zabawy może spróbować skakać na etapie bioder, jednak powyżej tego etapu zazwyczaj klaszcze się odpowiedni układ.

Istnieje wiele innych sposobów grania w gumę. Są to m.in.: marchewka (jedna osoba ma gumę owiniętą na jedną nogą, druga używa do tego obydwu nóg), galareta (obie osoby trzymające gumę lekko trzęsą gumą  lub też wykonują niewielkie podskoki), raz-dwa-trzy (osoby trzymające gumę podnoszą ją rękami - raz jedną, raz drugą część gumy licząc przy tym: raz,dwa, trzy, dwa, dwa trzy itd.), dziad lub dziadyga (osoby trzymające gumę mają prawo wyjąć jedną nogę z gumy w każdym momencie, z wyłączeniem pierwszego skoku).

Inna wersja tej gry zakłada np. wymienianie dni tygodnia przy oddawaniu skoku. I tak przy haśle "poniedziałek" należy włożyć prawą nogę do środka gumy i wypowiedzieć w tym czasie "po", a następnie przeskoczyć na drugą stronę gumy w ten sposób, żeby lewa noga znajdowała się w środku wypowiadając w tym samym momencie "nie", następnie mówi się "dzia" wracając do pierwszego ułożenia nóg i następnie mówi się "łek" układając nogi tak jak przy "nie". W podobny sposób należy wykonać odpowiednie układy na każdy dzień tygodnia.

A oto fachowa pomoc. Zobacz jak wyglądają kolejne układy w praktyce:

Podobne porady:

3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.