Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Gry » Eurobiznes zasady, Eurobiznes zasady gry

Poznaj zasady: Jak grać w Eurobusiness?

Informacje o poradzie

NorbertNorbert

autor porady:
Norbert Banasiak

spec. działu: Gry

dodano: 2011-06-09 09:28:25

wyświetleń: 13335

Słowa kluczowe

zobacz również

Eurobiznes (eurobusiness) to rodzima gra planszowa bazująca na inne grze - monopoly. W eurobiznes gra się w dwie do czterech osób. Celem gry jest zdobycie możliwie największego majątku. Osiąga się to poprzez kupowanie nieruchomości oraz zarabianie na nich. Gracze rzucają na przemian kostką - wyrzucona ilość oczek określa o ile pól przesuwa się na planszy pionek danego zawodnika. Na planszy znajduje się czterdzieści pól. Oprócz nieruchomości występują tam pola z niespodzianką (szansą), pole oznaczające pobyt w więzieniu, z siecią wodociągową, z elektrownią atomową, areszt oraz ze stratą (kara pieniężna).

Na start gracze otrzymują trzy tysiące dolarów. Odbywają się rzuty kostką (każdy gracz po kolei), a pionki zawodników poruszają się po planszy zgodnie z liczbą wyrzucanych oczek. Jeśli gracz chce kupić jakąś nieruchomość, musi stanąć swoim pionkiem na polu z jej nazwą i zapłacić cenę widniejącą na polu. Można też dokonać takiego zakupu poprzez licytację, która odbywa się wówczas, gdy gracz stanie na nieruchomości, ale jej nie kupi.

Każde przekroczenie startu jest premiowane sumą czterystu dolarów. Kiedy gracz wykupi wszystkie nieruchomości w danym kolorze (państwie), może stawiać na tych polach domki, za które również płaci. W ramach jednego ruchu można kupić maksymalnie trzy domki (co najwyżej jeden na jedną nieruchomość).

Gracz, który staje swoim pionkiem na polu należącym do innego gracza, zmuszony jest zapłacić właścicielowi nieruchomości za postój. Domki oznaczają natomiast wyższą cenę za taki pobyt na cudzej nieruchomości. Graczowi, który w rzucie dwiema kostkami uzyska taką samą liczbę kostek na każdej z nich (np. 3 i 3), przysługuje prawo do dodatkowego rzutu. Wówczas sumuje się liczbę oczek z tych dwóch rzutów. Jeżeli jednak w drugim rzucie będzie również tzw. dublet (ta sama liczba oczek na każdej kości), wtedy gracz trafia do więzienia. W sytuacji, gdy gracz posiada wszystkie pola danego państwa, które nie są zabudowane, opłata za postój jest podwójna.

W grze eurobusiness występują następujące państwa, z których kupuje się nieruchomości:

Grecja (2 nieruchomości) – kolor żółty
Włochy (3) – kolor czerwony.
Hiszpania (3) – kolor niebieski
Wielka Brytania (3) – kolor pomarańczowy.
Benelux (Holandia, Belgia i Luksemburg, łącznie 3 nieruchomości) – kolor zielony
Szwecja (3) – kolor fioletowy.
RFN (3) – kolor brązowy
Austria (2) – kolor czarny.

Miasta występujące w grze:

Saloniki, Ateny (Grecja)
Neapol, Mediolan, Rzym (Włochy)
Barcelona, Sewilla, Madryt (Hiszpania)
Liverpool, Glasgow, Londyn (Wlk. Brytania)
Rotterdam, Bruksela, Amsterdam (Beneluks)
Malmö, Göteborg, Sztokholm (Szwecja)
Frankfurt, Kolonia, Bonn (RFN)
Innsbruck, Wiedeń (Austria)

Podobne porady:

4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.