Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Gry » Dupa biskupa zasady, Jak się gra w dupę biskupa

Poznaj zasady: Jak grać w Dupę Biskupa?

Informacje o poradzie

NorbertNorbert

autor porady:
Norbert Banasiak

spec. działu: Gry

dodano: 2011-06-15 08:59:09

wyświetleń: 5726

Słowa kluczowe

zobacz również

Dupa biskupa to gra w karty, w której udział może wziąć dowolna liczba osób. Nie istnieje konkretne ustalenie co do ilości kart używanych w tej grze. Grę często rozgrywa się talią kart od dziewiątek do asów.

Uczestnikom gry rozdaje się identyczną liczbę kart. Następnie gracze kładą na stół po jednej karcie zgodnie z ruchem wskazówek zegara.  Karty wykłada się tak, by inni gracze widzieli ich wartość. Zaraz po tym, kiedy karta zostanie wyłożona, uczestnicy gry zobowiązani są wykonać pewną ustaloną wcześniej czynność lub też zaprzestać wykonywania określonej czynności. Ten z graczy, który nie wypowie odpowiednich słów do końca lub też wykonana inną czynność niż powinien zabiera karty ze stołu. Jednak gdy błąd popełni więcej niż jeden gracz, nikt nie musi zbierać kart ze stołu.

Można również wyznaczyć sędziego czy też gracza obserwującego grę, który będzie decydował o tym, kto się pomylił lub kto zbyt długo zwlekał z jakimś zadaniem. Wygrywa ten gracz, który pierwszy pozbędzie się wszystkich kart ze swojej ręki.

Dla pierwszej rundy określone zadania przypisuje się tylko do trzej figur: asa, króla i damy: dla asa - okrzyk „dupa biskupa”, dla króla - powiedzenie „bonjour, monsieur”, dla damy „bonjour, madame”. Polecenia można spolszczyć, wówczas do damy przypisane będą słowa „dzień dobry pani”, a do króla „dzień dobry panu”. W przypadku pozostałych kart przypisuje się różne polecenia lub też zaniechanie jakichś czynności według uznania graczy.

Popularne są następujące rozwiązania: dla waleta - salutowanie (dwa palce dotykające głowy), dla dziesiątki - każdy z graczy zobowiązany jest jak najprędzej położyć jedną dłoń na wyłożonej właśnie karcie, dla dziewiątki wymyśla się natomiast jeszcze inne mało skomplikowane zadanie.

Podobne porady:

4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.