Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Gry » Zasady gry w domino, Domino zasady gry

Poznaj zasady: Jak grać w Domino?

Informacje o poradzie

NorbertNorbert

autor porady:
Norbert Banasiak

spec. działu: Gry

dodano: 2011-06-08 11:34:25

wyświetleń: 12017

Słowa kluczowe

zobacz również

Domino to gra, w której układa się w odpowiednie sposób kwadratowe płytki z zaznaczonymi oczkami. Płytki nazywa się kamieniami i jest ich zazwyczaj dwadzieścia osiem. Oczek może być od jednego do sześciu. Występują także kamienie nie posiadające żadnego oczka - jest to tzw. mydło. W standardowej wersji domino oczek jest sto sześćdziesiąt osiem. Istnieją również wersje z inną liczbą oczek. Gra posiada długą tradycję, znana była np. już w starożytnej Grecji. Domino rozprzestrzeniło się w Europie w XVIII w.

W domino gra się w dwie do czterech osób. W przypadku większej liczby graczy należy użyć zestawu kamieni o większej liczbie oczek. Na początku należy wymieszać wszystkie kamienie odwrócone do spodu. Losuje się gracza, który będzie rozpoczynał grę. Najprościej jest dokonać losowanie poprzez wyciągnięcie jednego kamienia przez każdego gracza - ten, kto wyciągnie kamień o największej ilości oczek rozpoczyna grę. Wylosowane kamienia miesza się ponownie z resztą kamieni. Następnie gracze podbierają płytki (zazwyczaj po jednej, można kilka, ale nie więcej niż siedem) zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie pokazuje się ich przeciwnikowi. Kamienie, które pozostają na stole, nazywane są „talonem”.

Osoba, która rozpoczyna grę wykłada jedną płytkę - reszta graczy dokłada po kolei własne kamienie zgodnie z przyjętymi zasadami. Najczęściej ustala się, że stykające się kamienie muszą mieć taką samą liczbę oczek. W przypadku, gdy gracz nie dysponuje pasującym kamieniem, dobiera kolejny z pozostałej na stole puli kamieni. Jeśli dobrany kamień nie pasuje, stosuje się jedno z dwóch rozwiązań w zależności od wcześniejszych uzgodnień. Gracz dobiera wtedy kolejne kamienie, aż wybierze kamień pasujący lub też kolejka przechodzi na kolejnego gracza.

Wygrywa ten gracz, któremu uda się jako pierwszemu pozbyć wszystkich swoich płytek lub zakończy grę poprzez przyłożenie kamieni w jednym ruchu do początku i końca "węża" utworzonego z już wykorzystanych kamieni. Gra może, w zależności od przyjętych ustaleń, toczyć się w jednej lub kilku partiach. W przypadku tej dłuższej wersji zapisuje się sumę punktów na kamieniach niewykorzystanych przez gracza i gra się aż do osiągnięcia przez jednego z graczy konkretnej liczby punktów.

Oprócz opisanej powyżej klasycznej wersji istnieją też inne, np. matador (suma oczek przystawianych do siebie kamieni musi dać siedem), muggins (punktowane są odpowiednie układy kamieni), bergen (punkty przyznawane również za odpowiednie układy), sewastopol (gracze otrzymują po siedem kamieni), łamigłówka domino (należy odnajdować odpowiednie kostki domina na planszy).

Podobne porady:

4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.