Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Gry » Zasady gry w bierki, Bierki zasady

Poznaj zasady: Jak grać w Bierki? (+video)

Bierki to gra, w której zadaniem gracza jest zbieranie pojedynczych patyczków ze stosu, który został rozrzucony. Jest to gra z bardzo długą tradycją - grały w nią plemiona germańskie już 2 tys. lat temu. Gra jest świetnym ćwiczeniem na koordynację ruchów, cierpliwość i silną wolę. W bierkach nie ma z góry ustalonej liczby graczy. W praktyce jednak najwygodniej gra się maksymalnie w cztery osoby. Wygrywa ten gracz, który uzyska największą liczbę punktów. Punkty nalicza się natomiast zgodnie z rodzajem i liczbą zebranych bierek.

Gracz, który rozpoczyna rozgrywkę (wybiera się ją losowo), trzyma wszystkie bierki w dłoni opierając je dolnym końcem o blat stołu (lub inne podłoże). Następnie szybkim ruchem otwiera dłoń, przez co bierki rozsypują się. Bierki są już gotowe do zbierania. Każdą bierkę należy zebrać w ten sposób, by nie poruszyć przy tym żadnej innej bierki.

W pierwszej kolejności bierki zbiera gracz, który je rozrzucił. Zdobywając kolejne bierki można posługiwać się przy tym jedynie dłońmi lub pomagać sobie już zdobytymi bierkami. Jeżeli któraś z bierek zostanie poruszona, kolejka przechodzi na następnego gracza.

Niekiedy do gry wprowadza się dodatkową zasadę w postaci ograniczenia zbierania bierek w jednym ruchu do trzech sztuk. Bierki różnią się kolorem i zakończeniem (np. proste, z hakiem, widełki)

W sprzedaży dostępne są zestawy posiadające inne od podanych powyżej ilości poszczególnych bierek. Bierki mogą być plastikowe lub drewniane. W przypadku bierek drewnianych najczęściej nie spotyka się specjalnych zakończeń bierki (np. bosak, harpun), maja one natomiast różne kolory. Wówczas przypisuje się odpowiednią liczbę punktów każdemu z kolorów.

Zestaw bierek składa się z:

- dwa trójzęby - po  25 pkt
- trzy harpuny - po 15 pkt
- trzy wiosła - po 10 pkt
- trzy bosaki - po 5 pkt
- 24 oszczepy; każdy z nich wart jest 1 pkt

Zobacz rozgrywkę bierek:

Podobne porady:

5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.