Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Gry » Baśka zasady gry, Zasady gry w Baśkę

Poznaj zasady: Jak grać w Baśkę?

Informacje o poradzie

NorbertNorbert

autor porady:
Norbert Banasiak

spec. działu: Gry

dodano: 2011-06-10 11:28:28

wyświetleń: 4988

Słowa kluczowe

zobacz również

Baśka (Baszka) to tradycyjna gra karciana wywodząca się z Kaszub. Dużą popularność zyskała również w Wielkopolsce, gdzie funkcjonuje również pod nazwą "Kop". Na Kaszubach Baśka należy do najbardziej lubianych gier. Posiada wiele cech wspólnych z inną popularną grą, Skatem.

Do gry w Baśkę potrzebne są cztery osoby. Rozgrywka jest bardzo szybka, zazwyczaj jedno rozdanie nie trwa nawet jednej minuty. Talia do Baśki składa się bowiem tylko z szesnastu kart - każdy gra otrzymuje po cztery. W skład talii wchodzą asy, damy, walety i dziesiątki. Karty rozdawane są pojedynczo każdemu graczowi zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Jedno rozdanie obejmuje dwie fazy: licytację (rajcowanie) oraz  rozgrywkę. Zadaniem licytacji jest ustalenie rodzaju gry i wyłonienie dwóch stron (starych i młodych). Niekiedy bywa tak, że podział ten staje się jasny dopiero w trakcie rozgrywki. Przebieg rozgrywki oraz sposób rozliczania uczestników gry jest różny w zależności od odmiany gry. Jest ich kilka: zwyczajna, cicha, wesele, Zollo, Gran(d) Doux lub Zollo Doux.

Przelicytowany kontrakt określa starszeństwo kart:

- gra zwyczajna, wesele, cicha, zolla:

as kier
10 kier
dama trefl
dama pik
dama kier
dama karo
walet trefl, pik, kier, karo
as karo, 10 karo
as pik, 10 pik, as trefl, 10 trefl – fele

- wylicytowanie grana (sytuacja w której jeden gracz gra przeciwko reszcie)

walet trefl
walet pik
walet kier
walet karo

Zwykła gra w Baśkę wygląda następująco: gracze tworzą dwie pary. Duet tworzą gracze, którzy mają stare damy (dama pik i dama trefl) - są to "starzy". Drugi duet to "młodzi". Po zakończeniu etapu licytacji, w przypadku braku zgłoszenia kontraktu (gry) od któregokolwiek z graczy, odbywa się zwykła gra.

Początkowy ruch należy do gracza siedzącego po lewej stronie rozdającego. Wykłada on jakąkolwiek kartę według uznania. Następnie gracze po kolei dokładają karty trzymając się obowiązku przebijania czyli wykładania karty starszej od poprzedniej. Jeśli ten warunek nie może być spełniony, gracz jest zobligowany dołożyć trumfa. Trumfa można ewentualnie zastąpić przez fele. W sytuacji, gdy pierwsza karta rozdania jest felą, wtedy gracz, który posiada drugą felę w kolorze musi ją wyłożyć.

Zwycięstwo w grze należy do graczy, którzy zbiorą co najmniej 53 punkty. W Baśkę gra się niekiedy także na żetony lub drobne pieniądze.

Uwaga:

Zgodnie z oficjalnymi, turniejowymi zasadami w czasie trwania rozgrywki niedozwolone jest pokazywanie kart, przekazywanie partnerowi jakichkolwiek informacji czy podpowiedzi, prowadzenie rozmowy na temat aktualnej rozgrywki.

Podobne porady:

0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.