Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Niemowlę » Oklepywanie niemowląt, Jak oklepywać dziecko

Sztuka oklepywania. Jak nie zrobić dziecku krzywdy?

Informacje o poradzie

SabinaSabina

autor porady:
Sabina Maćkowicz

spec. działu: Rodzina

dodano: 2011-05-10 13:44:19

wyświetleń: 4622

Słowa kluczowe

zobacz również

Czynność oklepywania stosuje się przy infekcjach dróg oddechowych, aby zalegająca wydzielina mogła przemieścić się w stronę gardła i nie utrudniać oddychania choremu dziecku. Jednakże należy to robić z ogromnym wyczuciem, aby nie wyrządzić młodemu organizmowi jeszcze większej krzywdy.

Gdy wydzielina męczy niemowlaka utrudniając oddychanie ważne, aby pomóc mu zminimalizować przykre objawy. Malutkie dziecko nie potrafi jeszcze odkaszleć zalegającej wydzieliny, która ogromnie je męczy. Jednakże zanim rodzic przystąpi do zabiegu oklepywania, powinien poradzić się lekarza – w jaki sposób wykonywać je poprawnie.

Przystępując do oklepywania maluszka, należy je najpierw położyć na swoich kolanach, tak aby główka znajdowała się nieco niżej niż pupa. W następnej kolejności rodzic powinien złożyć dłoń w łódeczkę i bardzo delikatnie uderzać, jedynie opuszkami palców. Ważne aby pamiętać o zasadzie, iż im mniejsze dziecko tym delikatniej należy oklepywać, jak również że oklepywanie nie może sprawiać dziecku bólu. W czasie oklepywania maleństwa należy to robić wzdłuż linii bocznych pleców. Pamiętajmy, iż nie wolno uderzać w kręgosłup, nerki oraz mostek. Czynność ta nie powinna trwać zbyt długo, lepiej powtarzać ją kilkakrotnie, ale nie przedłużać zbytnio czasu jej trwania, aby dodatkowo nie męczyć dziecka. Co ważne nie wolno oklepywać malca zaraz po posiłku.

Pamiętajmy, iż zabieg oklepywania ma na celu przynieść dziecku ulgę w dolegliwościach, nie może sprawiać bólu maluszkowi. Zanim rodzic przystąpi do tej czynności powinien najpierw zasięgnąć opinii pediatry, aby lekarz pokazał jak poprawnie oklepywać niemowlę. Bardzo istotne jest, aby oklepywać malca opuszkami palców, omijając narządy wewnętrzne.


Jak uczyć języków obcych niemowlęta?
Jak obcinać paznokcie noworodkowi?
Jak karmić niemowlę w nocy - poradnik młodych rodziców
Rozwój niemowlaka miesiąc po miesiącu
Co to jest skala Brazeltona?
Ząbkowanie u niemowląt - objawy
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.