Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Niemowlę » Alergia pokarmowa u niemowląt, Objawy alergii pokarmowej u niemowląt

Jakie są objawy alergii pokarmowej u niemowlaka?

Informacje o poradzie

AnnaAnna

autor porady:
Anna Chmielewska

spec. działu: Rodzina

dodano: 2011-05-05 09:37:11

wyświetleń: 1808

Słowa kluczowe

zobacz również

Alergia pokarmowa jest dość często spotkana u dzieci. Jej objawy uwidaczniają się nawet w okresie noworodkowym. Liczba uczuleń wzrasta wraz z postępem cywilizacyjnym, choć przypadłość ma ścisły związek z dziedziczeniem genetycznym. W genach przekazywana jest przede wszystkim skłonność do alergii.

Maluszek nie musi samodzielnie zjadać produkty, aby wystąpiły u niego objawy alergii pokarmowej. Alergeny przenikają również w mleku mamy ze spożywanych przez nią pokarmów. Do niepokojących oznak należą: wszelkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak bolący brzuszek, biegunki, zaparcia, ulewanie, a także silnie zaczerwienione policzki. Są to objawy głównie pojawiające się w pierwszym półroczu życia. Później pojawiają się przede wszystkim zmiany skórne, a w następnych latach dolegliwości ze strony układu oddechowego oraz nieżyt nosa.

Niestety uczulić może wszystko co jest podawane niemowlęciu. Dlatego też tak dużo mówi się o sposobie rozszerzania dziecięcej diety. Każdy następny produkt należy wprowadzać stopniowo, w niewielkich ilościach, w odstępach kilkudniowych od podania poprzedniej nowości. Jest to szczególnie ważne właśnie na wypadek pojawienia się alergii - po prostu będziemy wiedzieć, które jedzenie zawiniło. Po wystąpieniu niepokojącej reakcji dany produkt należy odstawić, choć można spróbować podać go ponownie, oczywiście w minimalnych ilościach, na przykład po upływie miesiąca.

Jak należy postępować w przypadku alergii pokarmowej? Profilaktyka powinna zostać zapoczątkowana już w okresie ciąży. Przyszła mama nie może sięgać po produkty, które ją uczulają (co jest chyba oczywiste), ale też powinna unikać jedzenia z natury silnie alergizującego, na przykład orzeszków ziemnych. Profilaktyka przewiduje ponadto jak najdłuższe karmienie piersią, a wyłączne wypijanie mleka matki przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. W przypadku pojawienia się objawów alergii konieczna będzie dieta eliminacyjna mamy. Jeśli u malucha stwierdzone zostanie uczulenie na mleko krowie, z menu kobiety karmiącej wykluczyć trzeba będzie mleko i jego przetwory, a także mięso wołowe i cielęce. W przypadku dziecka karmionego sztucznie zalecona może zostać zmiana mieszanki.

Już w przypadku niemowląt znajduje się potwierdzenie alergii poprzez wykonanie tak zwanych „testów z krwi”. Testy skórne natomiast powinien interpretować specjalista. Proces odczulania można przeprowadzać dopiero u dzieci, które skończyły piąty rok życia.


Jak leczyć skazę białkową u dziecka?
Twój maluch ma kolkę? Sprawdź objawy i sposoby leczenia!
Jak przebiega skaza białkowa u niemowlaka? Jak ją wykryć?
Co powinno umieć roczne dziecko?
Jak leczyć katar niemowlaka?
Jak się objawia kolka u noworodków? Przeczytaj!
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.