Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Niemowlę » Stymulacja rozwoju niemowląt, Jak stymulować rozwój niemowląt

Jak stymulować rozwój niemowlęcia?

Rozwój dziecka toczy się swoim torem i nie należy go przyspieszać. Dostarczanie odpowiednich bodźców i wrażeń może jednak ten rozwój stymulować. Oczywiście nie chodzi tu o intensywny trening, ale o wspieranie poprzez wykorzystywanie naturalnych czynności.

Stymulacja, czyli zachęcanie do aktywności fizycznej i umysłowej, powinna dotyczyć wszystkich zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, smaku i równowagi. Małe dziecko poznaje świat tylko i wyłącznie drogą zmysłów. Bierze zabawkę w rączkę, ogląda ją, nasłuchuje odgłosów przez nią wydawanych, wkłada do buzi, gryzie lub liże językiem. Do takiej eksploracji wskazane są przede wszystkim przedmioty o różnych fakturach, intensywnie kolorowe oraz wydające jakieś dźwięki. Niezmiernie ważne jest, aby pamiętać, że warunkiem stymulacji nie są zabawki. Są one tylko ułatwieniem.

Wspieranie rozwoju może przebiegać podczas czynności pielęgnacyjnych, czułych chwil rodzica z maluszkiem oraz w trakcie zabawy (nawet bez wykorzystywania przedmiotów). Każde przewijanie niemowlęcia, karmienie czy kąpiel jest świetną okazją do stymulacji. Przemawianie, opowiadanie i śpiewanie wspiera rozwój słuchu. Zmiana pieluchy czy przebranie ubranka nie będzie dla opiekuna i dziecka przykrym obowiązkiem, jeśli wykorzystamy czas na nawiązywanie porozumienia. Można więc mówić brzdącowi o wykonywanych czynnościach, nazywać części ciała, mówić wierszyki, nucić melodie, serdecznie się przy tym uśmiechając. Dobrym pomysłem są płyty CD z dziecięcymi nagraniami, dźwiękami natury lub muzyką bobasa. Nie można ograniczać bodźców słuchowych, tłumacząc, że maluch nie rozumie słów. Pamiętajmy, że „kąpiele słowne” intensywnie stymulują rozwój mowy. Czynności pielęgnacyjne są też najlepszą okazją do wspierania zmysłu dotyku. Maluszka trzeba jak najczęściej dotykać, głaskać, tulić, łaskotać. Niemowlaki uwielbiają mieć całowane nóżki, a zabawa bosymi stópkami dostarcza wielu atrakcji.

Podstawą stymulacji nie są więc zabawki, ale kreatywnie spędzany czas z maluszkiem. Oczywiście zabawki służą rozwojowi zmysłów, ale nie muszą kosztować od razu kilkaset złotych. Wystarczą najprostsze. Podobna funkcję spełniają zresztą zwykłe przedmioty kuchenne lub umieszczanie mniejszych rzeczy w większych. Poznawanie świata wiąże się również z odkrywaniem nowych smaków (warto jest przygotowywać zróżnicowane posiłki), zapachów, a także otaczającego świata. Trzeba więc nosić maleństwo i pokazywać mu wszystko wokół. Dziecko uwielbia być noszone, tulone i kołysane.


Odruchy noworodka - sprawdź, kiedy powinny zaniknąć!
Świat oczyma noworodka, czyli co on widzi
Na co się przygotować opiekując się niemowlakiem?
Rozwój niemowlaka miesiąc po miesiącu
Co to jest skala Brazeltona?
Badania stawów biodrowych u niemowląt - kiedy i gdzie je wykonywać?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.