Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Niemowlę » Skaza białkowa u niemowląt leczenie, Jak leczyć skazę białkową

Jak leczyć skazę białkową u dziecka?

Informacje o poradzie

AnnaAnna

autor porady:
Anna Chmielewska

spec. działu: Rodzina

dodano: 2011-05-05 13:48:43

wyświetleń: 6186

Słowa kluczowe

zobacz również

Skaza białkowa, zwana inaczej atopowym zapaleniem skóry jest dokuczliwą chorobą skóry. Suchej, łuszczącej się skórze towarzyszy uporczywy świąd. Wypryski mogą pojawić się na skórze całego ciała, zlewając ze sobą w duże obszary. Konieczne jest więc leczenie. Choroba jest niestety przewlekła.

Objawy ujawnione już w wieku niemowlęcym mogą zaniknąć dopiero pod koniec wieku młodzieńczego. Nieraz symptomy utrzymują się już do końca życia. Mimo okresów wyciszenia choroby często dochodzi do ponownego zaostrzenia. Walka ze skazą białkową jest trudna, a skóra wymaga systematycznej pielęgnacji. Dziecku raczej nie przyniesie poprawy zwykły krem. Do natłuszczania wskazane są bardziej emolienty, chroniące przed utratą wody. Rezultat utrzymuje się zaledwie przez kilka godzin, więc smarowania należy powtarzać. Na rynku dostępne są również specjalne żele oraz emulsje do kąpieli. Same kąpiele nie powinny być zbyt długie, gdyż dodatkowo wysuszają skórę.

Symptomom skazy białkowej służy między innymi pot. Dlatego też trzeba zadbać o ubrania, które zakładamy maluchom. Wskazana jest przewiewna odzież, najlepiej wykonana z bawełny. Drażniące metki należy wycinać. Oczywiste jest, że ubranka należy najpierw dokładnie wyprać (w środkach hipoalergicznych, bez dodatku aromatów zapachowych), dwukrotnie wypłukać, a po wysuszenie dokładnie uprasować.

Najbardziej dokuczliwym objawem atopowego zapalenia skóry jest świąd skóry. Innym określeniem choroby jest świerzbiączka. Dzieci często nie mogą znieść uporczywego swędzenia, drapiąc się nieraz do krwi. W związku z tym należy pilnować, aby maluch miał zawsze starannie obcięte paznokcie. Szczególnie w nocy trudno jest zapobiec dziecięcemu drapaniu. Można spróbować założyć rękawiczki, ale i tak konieczna jest opieka lekarska. Uszkodzona skóra jest bowiem wymarzonym wręcz środowiskiem dla bakterii. Jeśli szkrabowi dokucza głównie świąd, najczęściej zalecane są leki przeciwhistaminowe. Skaleczony drapaniem naskórek, w którego wniknęły bakterie wymaga podania antybiotyku. W przypadku zmian ostrych lekarz poleci z pewnością stosowanie sterydów, choć te ostatnio zastępowane są na rzecz maści przeciwzapalnych. Natomiast u osób powyżej 12. roku życia można wykorzystać właściwości promieniowania ultrafioletowego.

Dom, w którym mieszka chory na atopowe zapalenie skóry, powinien być regularnie sprzątany i wietrzony.

 

 


Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?
Jak uspokoić noworodka?
Twój maluch ma kolkę? Sprawdź objawy i sposoby leczenia!
Jak dbać o skórę noworodka?
Jak odzwyczaić dziecko od pieluchy?
Prebiotyki a probiotyki dla dzieci - poznaj różnicę!
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.