Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Małżeństwo » Mąż mnie nie szanuje, Co zrobić, gdy mąż mnie nie docenia?

Mąż Cię nie szanuje? Oto co możesz zrobić!

Informacje o poradzie

AgnieszkaAgnieszka

autor porady:
Agnieszka Czarkowska

spec. działu: Miłość

dodano: 2011-12-29 11:30:28

wyświetleń: 15875

Słowa kluczowe

zobacz również

Każda osoba ma prawo do szacunku, a zwłaszcza ze strony swojego współmałżonka. Nie ma udanego związku i prawdziwej miłości bez wzajemnego poszanowania. Jeżeli więc mąż Cię nie docenia, zastanów się poważnie nad waszym małżeństwem. Co powinnaś zrobić w takiej sytuacji?

Jasne postawienie sprawy. Przede wszystkim powinnaś jasno i wyraźnie dać swojemu mężowi do zrozumienia, że nie zgadzasz się na podobne traktowanie. Jeżeli mężczyzna pozwala sobie na brak szacunku wobec swojej partnerki, nie ma co się bawić w subtelności, ale trzeba od razu twardo zareagować. Nie możesz dopuszczać do takich sytuacji, bo to tylko doprowadzi do eskalacji problemu. Poza tym jeśli Ty nie będziesz żądać dla siebie szacunku, tym bardziej nikt inny nie będzie Ci go okazywać.

Żądanie przeprosin i zadośćuczynienia. Powinnaś również domagać się przeprosin. Mąż musi zrozumieć, że podobne zachowanie będzie miało swoje konsekwencje. Zażądaj więc jakiegoś zadośćuczynienia. Mąż jeśli zauważy, że masz wysokie poczucie własnej wartości i nie będziesz tolerować braku szacunku, z pewnością sam się zreflektuje. Nasze zachowanie komunikuje drugiej osobie, w jaki sposób może nas traktować. Jeśli zatem będziesz się zachowywała jak ofiara, szybko się nią staniesz. Zareaguj jak najszybciej, jeśli tego nie zrobisz, nie oczekuj, że problem sam się rozwiąże.

Emocjonalna niedostępność. Pokaż swojemu mężowi, że Cię zranił i nie okazuj mu  czułości. Pod żadnym pozorem nie szukaj też w sobie winy. Nawet jeśli zrobiłaś coś, co nie spodobało się Twojemu mężowi, on nie ma prawa traktować Cię bez szacunku – obrażać Cię, krzyczeć czy wyśmiewać. To, że jest Twoim mężem nie znaczy, że jesteś jego własnością i może powiedzieć Ci wszystko, na co ma ochotę. Szacunek jest podstawową sprawą w każdej normalnej relacji z drugim człowiek, natomiast w małżeństwie powinien być po prostu oczywistością.

Groźba odejścia. Jeżeli jednak brak szacunku będzie się powtarzał lub nasilał, powinnaś zagrozić swojemu mężowi, że jeżeli się nie zmieni, po prostu odejdziesz. Być może to pomoże mu zrozumieć, w jaki sposób powinien się zachowywać jako mąż i gentelman. Niektórzy mężczyźni potrzebują bardzo zdecydowanych i radykalnych metod działania. Tylko okazanie wewnętrznej siły i samoakceptacji może przynieść dobre rezultaty. Chowanie głowy w piasek i udawanie, że nic się nie stało, na pewno nie jest dobrą strategią.


Jak wybrać imię dla dziecka?
Mój mąż nie chce się kochać... Co robić?
Partnerstwo w małżeństwie - na jakich zasadach się sprawdza?
Mąż bałaganiarz i leń - Czy powinien sprzątać? O podziale ról
Jak zadbać o relacje z mężem po narodzinach dziecka?
Małżeństwo z muzułmaninem - co może Was podzielić
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.