Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Małżeństwo » Orzeczenie separacji, Co to jest separacja

Co to jest separacja? Na czym polega orzeczenie separacji?

Separacja jest rozwiązaniem zbyt rzadko wybieranym. Jeśli małżeństwo decyduje się na rozstanie zazwyczaj wybiera rozwód, rezygnując z przejściowego rozwiązania, jakim jest separacja.

Separacja jest doskonałym rozwiązaniem dla par, które nie uznają rozwodów, np. z powodu religii. W wielu wyznaniach związki małżeńskie uznawane są za nierozerwalne, dlatego rozwody są niezgodne z ich doktryną. Jest to także dobre rozwiązanie dla małżeństw, które chcą rozstać się na jakiś czas, z możliwością ewentualnego powrotu.

Najważniejszą różnicą jest prawne uniemożliwienie zawarcia ponownego małżeństwa przez osoby będące w separacji. Wystarczającym powodem do wystąpienia o separację jest zupełny rozkład pożycia. W przypadku rozwodu, konieczny jest nie tylko zupełny, lecz także trwały rozkład pożycia.

Zdecydowanie łatwiej uzyskać separację w przypadku par, które nie mają małoletnich dzieci - wystarczy złożyć zgodny wniosek obu stron. Jeśli po jakimś czasie para dojdzie do porozumienia, by unieważnić separację musi wystąpić do sądu o jej zniesienie. Oczywiście, takie unieważnienie nie jest możliwe w przypadku rozwodu. Rozwiedziona para, która ponownie chce być pełnoprawnym małżeństwem, musi po raz kolejny zawrzeć związek małżeński. Jeśli zatem nie jesteśmy pewni naszej decyzji, separacja jest mniej kłopotliwym i bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Oczywiście, zarówno separacja, jak i rozwód mają sporo cech wspólnych. W obu przypadkach następuje rozdzielność majątkowa. Także w przypadku separacji można wnioskować ustalenie winnego rozpadu związku. Kolejnym podobieństwem jest przyznanie prawa do opieki nad dziećmi oraz zasądzenie alimentów.

Niezbędne dokumenty do pozwu o separację to odpis aktu małżeństwa, kopia tegoż aktu, kopia pozwu, odpisy oraz kopie aktów urodzenia dzieci (niepełnoletnich). W razie potrzeby można jeszcze dołączyć wniosek o przyznanie adwokata z urzędu oraz wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Oczywiście w ostatnim przypadku konieczne jest dołączenie zaświadczenia o dochodach, odcinek renty lub emerytury, zaświadczenie z Urzędu Pracy lub z opieki społecznej.


Co to jest małżeństwo konkordatowe?
Twoja żona poroniła? Nie zostawiaj jej z tym samej!
Rozterki młodego małżeństwa: jak się dotrzeć?
Mąż bałaganiarz i leń - Czy powinien sprzątać? O podziale ról
Jak przeprowadzić rozwód? - papiery rozwodowe
Nie umiem rozmawiać z żoną. Co robić?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.