Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Małżeństwo » Rodzina adopcyjna – Adopcja dziecka, Jak adoptować dziecko?

Chcesz adoptować dziecko? Sprawdź, jakie warunki musisz spełniać!

Adopcja polega na pełnym przyjęciu dziecka do rodziny wraz z nadaniem nazwiska. Przysposobienie jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku, gdy rodzice dziecka zmarli, a żyjący zrzekli się praw rodzicielskich bądź tych praw sądownie zostali pozbawieni. Dziecko adoptowane żyje w nowej rodzinie na takich samych prawach jak żyje się w rodzinie biologicznej.

Adoptować można dziecko, jeśli nie ukończyło 18.roku życia. Małoletni, który ukończył 13.rok życia musi wyrazić zgodę na jego adopcję. Taką zgodę wyrazić musi również małżonek osoby starającej o adopcję, jeśli występuje ona samodzielnie. Wspólnie adoptować mogą dwie osoby wyłącznie w przypadku pozostawania w związku małżeńskim uznanym przez prawo, z co najmniej pięcioletnim stażem małżeńskim. Nie mogą jednocześnie przysposabiać dziecka osoby ze związku nieformalnego, ale za to adoptować może jedna z tych osób. Procedura adopcyjna dotyczy również osób samotnych.

W polskim prawie uznaje się funkcjonowanie tzw. „umowy blankietowej”. Biologiczni rodzice wyrażają zgodę na przyszłościową adopcję malucha bez wskazywania rodziców adopcyjnych. Jest to możliwe po ukończeniu przez dziecko szóstego tygodnia życia. Decyzja ta może zostać cofnięta przed sądem, ale tylko i wyłącznie przed wszczęciem postępowania o adopcję.

Kto może adoptować dziecko? W pierwszej kolejności należy zgłosić się do jednego z ośrodków adopcyjnych. Sprawę załatwia sąd rodzinny (wydział rodzinny i nieletnich) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby przysposabiającej lub dziecka. Ośrodki udzielają jednak wsparcia psychologicznego oraz kompletują całą dokumentację. Procedura sprawdzania przyszłych rodziców adopcyjnych jest niezwykle rzeczowa. Sprawa dotyczy przecież małego człowieka umieszczanego na zawsze w nowej rodzinie. Podczas rozmowy w ośrodku trzeba będzie podać motywy skłaniające do przysposobienia oraz preferencje dotyczące przyszłej córki lub syna. Zazwyczaj ośrodki proponują adopcję jakiegoś dziecka, czasem trzeba poczekać.

Między przysposabiającymi a dzieckiem powinna zachodzić odpowiednia różnica wieku, a osoby występujące o adopcję muszą spełniać szereg dodatkowych kryteriów: zdolność do czynności prawnych, zdolności wychowawcze, nieposzlakowaną opinię w środowisku, właściwe warunki mieszkaniowe i materialne. Osoby adoptujące muszą uzyskać zaświadczenie lekarskie, między innymi z poradni antyalkoholowej oraz z poradni zdrowia psychicznego, a także zaświadczenie o niekaralności.

Polskie prawo przewiduje również możliwość adopcji zagranicznych.


Tylko na papierze. Jakie są korzyści z fikcyjnego małżeństwa?
Twoja żona poroniła? Nie zostawiaj jej z tym samej!
Co zrobić kiedy mąż nie chce dziecka?
Jak powiedzieć mężowi o ciąży?
Jakie są pierwsze objawy kryzysu w małżeństwie?
Trudne wyznania: Jak powiedzieć mężowi, że go nie kocham?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.