Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Małe Dziecko » Mały egoista – Samolubne dziecko, Jak nauczyć dziecko dzielić się z innymi

Stop małym egoistom. Naucz dziecka dzielenia się z innymi

Informacje o poradzie

SabinaSabina

autor porady:
Sabina Maćkowicz

spec. działu: Rodzina

dodano: 2011-05-13 13:54:30

wyświetleń: 3793

Słowa kluczowe

zobacz również

Rodzice powinni od samego początku uczyć dziecko dzielenia się z innymi, aby minimalizować jego egoizm oraz aby postawa ta nie utrwaliła się w zachowaniu pociechy.

Egoizm dziecięcy to naturalny okres w życiu dziecka, kiedy niechętnie dzieli się swoimi zabawkami i współpracuje w grupie. Dziecko skupione jest na sobie i własnych odczuciach, dlatego niekiedy zwrócenie mu uwagi staje się przyczyną wybuchów złości i wymuszania płaczem. Bardzo ważna jest natychmiastowa i zdecydowana reakcja rodziców, którzy nie powinni bagatelizować problemu, ale rozmawiać z dzieckiem i starać się wyeliminować negatywne zachowanie.

Z pewnością nie można udawać, iż wszystko jest w porządku, a zachowanie dziecka nie odbiega od normy. Gdy maluch zachowuje się egoistycznie rodzice powinni zwrócić uwagę na jego zachowanie i starać się zmienić jego postawę. Ważne, aby dużo rozmawiać z dzieckiem i tłumaczyć mu, iż rodzice szanują jego zdanie, ale nie będą tolerować napadów złości i prób wymuszania. Jeżeli dziecko wciąż podejmuje próby wymuszenia złością na każde słowo „nie” ze strony rodziców, należy przestać zwracać uwagę na zachowanie malca i nie starać się wówczas rozmawiać z nim, ale poczekać aż się uspokoi i przeprosi za swoje zachowanie, po czym kolejny raz wytłumaczyć mu jego niewłaściwe zachowanie bądź ukarać, np. jeżeli dziecko rzucało kredkami i na upomnienie „nie wolno niszczyć kredek” reaguje furią, za karę należy zabrać dziecku kredki do końca dnia.

Aby uczyć dziecko dzielenia się zabawkami z innymi dziećmi, należy dbać o jego częste kontakty z rówieśnikami. Zabawy z innymi dziećmi czy to w domu, czy na placu zabaw pomogą dziecku zrozumieć, iż zabawa polega na wspólnym dzieleniu się. Jeżeli dziecko zabiera zabawki, wyrywa je z rąk rówieśnikowi bądź bije rodzic musi natychmiast zareagować. Należy wytłumaczyć dziecku, iż nie wolno w taki sposób postępować, postarać się postawić jego osobę na miejscu pokrzywdzonego dziecka, jak również poczekać aż dziecko przeprosi kolegę za swoje zachowanie. Można zastosować karę w postaci opuszczenia na trzy minuty piaskownicy bądź huśtawki.

Dziecko wielokrotnie będzie próbowało poznać granice, co mu wolno, a czego nie. Egoizm dziecka jest czymś naturalnym, jednak należy zachować czujność i nie dawać przyzwolenia dziecku na tego typu zachowania. Rodzice powinni uczyć dziecko od samego początku rozróżniać które zachowania są właściwe, a które niedopuszczalne.


Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u lekarza?
Dlaczego dziecko dłubie w nosie? Jak je tego oduczyć?
Wybierz książki dla dziecka!
Nie gryź! Nie wolno! - co robić, gdy dziecko gryzie?
O lustrzanym odbiciu liter czyli nauce pisania leworęcznego dziecka!
Niania czy żłobek - Co wybrać dla naszego dziecka?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.