Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Małe Dziecko » Uzależnienia dzieci , Od czego może się uzależnić dziecko

Od czego może się uzależnić dziecko? Poradnik rodzica!

Informacje o poradzie

AnnaAnna

autor porady:
Anna Stachowicz

spec. działu: Rodzina

dodano: 2011-06-07 15:48:49

wyświetleń: 2596

Słowa kluczowe

zobacz również

W dzisiejszym świecie na dzieci czyha bardzo wiele niebezpieczeństw. Życie przynosi nam wiele różnych trudnych sytuacji. W szczególności na stres narażone są dzieci, które nie są jeszcze przygotowane na przyjmowanie różnego rodzaju przykrych niespodzianek. W wyniku postępu, który z ogromną siłą niejako nas bombarduje dzieci mają łatwiejszy dostęp do różnego rodzaju niebezpiecznych rzeczy. Jeśli dziecko łatwo poddaje się wpływom ze środowiska niestety jest bardziej narażone na uzależnienia. Czy jest to w ogóle możliwe, by małe dziecko mogło się od czegokolwiek uzależnić? Ależ tak! We wczesnym dzieciństwie dziecko również może się uzależnić.

Pierwszym niebezpiecznym uzależnieniem jest telewizja. O zgubnych skutkach przesiadywania przed szklanym ekranem wiedzą nie tylko dorośli, ale coraz częściej spotyka to również dzieci. Przyzwyczajone do spędzania wolnego czasu przed telewizorem odbiegają od rzeczywistości, która jest może dla nich nieco trudniejsza i wymagająca niż to, co spotyka ulubionych bohaterów na ekranie. Często w bajkach istnieją magiczne zjawiska, ludzie posiadają nadprzyrodzone moce. Dziecko w świecie fantazji ucieka od codzienności. W domu czekają na dzieci obowiązki, w szkole trzeba się uczyć, wszędzie są jakieś nakazy i zakazy. Dlatego wygodniej dziecku przesiadywać przed telewizorem. Jeśli zauważamy, że nasza pociecha spędza większość czasu przed telewizorem i odbywa się to kosztem obowiązków domowych, nauki, relacji z otoczeniem stanowczo przerwijmy tę sytuację. Nie czekajmy, aż dojdzie do zgubnych skutków w zachowaniu dziecka. Często takiego typu uzależnienie może powodować u dziecka agresję, słabsze kontakty z rówieśnikami, wyrabianiem złych nawyków typu jedzenie przed ekranem czy też zasypianie.

Jeśli widzimy poważne konsekwencje wynikające z przesiadywaniem przed telewizorem u naszego dziecka nie bójmy się zasięgać opinii specjalistów. Konieczna jest pomoc dziecku w zwalczeniu tego typu uzależnienia.

Drugim bardzo poważnym uzależnieniem jest komputer i co za tym idzie przesiadywanie w internecie. Do tego dołącza się również sposób użytkowanie komputera poprzez granie w różnego rodzaju gry. To uzależnienie jest już problemem na skalę światową. Niestety coraz młodsze dzieci spędzają długie godziny przed komputerem. Część z nich głównie poświęca ten czas na granie w gry komputerowe. Inne dzieci przesiadują większość czasu przeglądając strony internetowe czy rozmawiając z kolegami na czatach, gadu gadu, Skype. W bardzo wielu przypadkach dzieci przeglądają strony internetowe zawierające treści niedozwolone dla nich. Rodzice często nie wiedzą co dziecko w danym czasie przegląda. Tego typu uzależnienie prowadzi dzieci w bardzo niebezpieczny świat, gdzie często poprzez gry zabijają ludzi, a co za tym idzie uczą się agresji, przemocy wobec innych ludzi. Wszystko to ma głęboki wpływ na ich relacje z otoczeniem. Dzieci zaniedbują podstawowe czynności życiowe jak sen czy jedzenie. Tracą zupełną kontrolę nad tym ile potrafią spędzić czasu przed komputerem. Na całym świecie prowadzone są liczne terapie dla dzieci uzależnionych od komputera. Oznacza to, że musimy mieć jasno wyznaczone granice w jaki sposób dziecko może korzystać z komputera. Jeśli wcześniej tego nie ustalimy z dzieckiem łatwo jest stracić kontrolę nad tym co nasze dziecko już robi.

Trzecim uzależnieniem dzieci często bywają słodycze. Niestety, coraz częściej słyszy się o wielu przypadkach, kiedy dzieci w nadmiernej ilości spożywają lizaki, cukierki. Prawdziwą zmorą rodziców są chrupki, chipsy i tego typu przekąski. Dziecko mając dostęp do różnego rodzaju słodyczy często nie ma umiaru w ich jedzeniu. Staje się to pewnego rodzaju obsesją. Dzień zaczynają od batoników, nie jedzą normalnych posiłków, nie mają normalnego apetytu. Jest to prawdziwy problem w wielu domach. Niestety nad tym również bardzo łatwo stracić kontrolę. Nasze dzieci wychodzą c do szkoły często kupują chipsy, batoniki. Czasami jest tak, że to zastępuje im śniadanie. Uzależnienie od słodyczy jest niekontrolowanym pochłanianiem różnego typu przekąsek. Jest nałogiem od którego bardzo trudno jest odejść. Musimy uważnie przyglądać się naszym dzieciom w jakim stopniu są u nich jedzone słodycze. Czy nie jest tak, że za każdym razem toczymy z dzieckiem walkę o zjedzony obiad czy kolację. Warto przyjrzeć się jak to u nas wygląda.

Na koniec wspomnę również o tym, że coraz młodsze dzieci sięgają po papierosy. Jest to uzależnienie bardzo poważne i bardzo zgubne w jego skutkach. Oprócz oczywistych zdrowotnych powodów, jest też fakt ogólnej dostępności tego typu używek. Palą coraz młodsze dzieci często z chęci zaimponowania rówieśnikom. Niestety nie zdają sobie sprawy z tego jak poważne są tego skutki. Większość dzieci ma również wzorzec w swoich domach. Jest to bardzo przykrą sprawą jednak niejednokrotnie zdarza się tak, że dzieci podpatrują nas rodziców. Jeśli widzimy, żen nasze dziecko sięgnęło już po papierosy przeprowadźmy z nim koniecznie bardzo poważną rozmowę.

Innym uzależnieniem wśród może starszych już dzieci jest alkohol i narkotyki. Wszyscy zapewne wiemy o katastrofalnych skutkach jakie niosą takie uzależnienia. Dzieci bardzo często pod wpływem kolegów próbują zaistnieć w towarzystwie wypijając piwo czy inny alkohol. Niestety często bywa tak, że na tym jednym się kończy. Narkotyki natomiast często nawet dostępne w szkołach niszczą organizm dziecka, jego mózg, ograny wewnętrzne. Odbierają mu kontrolę nad zachowaniem i życiem. W konsekwencji poważnego uzależnienia bywa tak, że młody człowiek kończy swoje życie.

Uzależnienia wśród dzieci bywają takim samym problemem jak u nas dorosłych. Dzieci jednak są podatniejsze na wpływy, więc łatwiej jest skorygować ich nawyki czy zachowania. Jednak najważniejszą dla nas sprawą jest nasza czujność jako rodziców. Konieczna jest rozmowa z dzieckiem, kontrola nad tym co robi. Nie możemy pozostawić dziecka samemu sobie i co gorsze nie zwracać uwagę na to jak gospodaruje swoim czasem.


Nauczanie dwujęzyczne - czy jest potrzebne naszym dzieciom?
Jak nauczyć dziecko posługiwać się zegarkiem?
Co robić, gdy nasze dziecko izoluję się od innych?
Jak przekonać uparte dziecko do kąpania się?
Jak chronić dziecko przed letnimi upałami?
A z tatą bawię się tak...
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.