Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Małe Dziecko » Zabawki własnej roboty , Jak zrobić zabawkę dla dziecka

Jak zrobić własnoręcznie zabawkę dla małego dziecka?

Informacje o poradzie

AnnaAnna

autor porady:
Anna Chmielewska

spec. działu: Rodzina

dodano: 2011-06-20 13:59:37

wyświetleń: 3285

Słowa kluczowe

zobacz również

W sklepach z artykułami i zabawkami dla dzieci półki aż uginają się pod ciężarem różnorodności produktów. Producenci prześcigają się w projektowaniu nowych, wielofunkcyjnych, wydających przeróżne dźwięki zabawkach. Lista przedmiotów, które maluch po prostu musi mieć wraz z kolejnymi zakupami zamiast skracania - wydłuża się. Wobec tego nasuwa się pytanie - czy dawniej, gdy do zabawy służył kawałek sznurka, dzieci rozwijały się gorzej? Co stoi na przeszkodzie, by spróbować wraz z dzieckiem samodzielnie zrobić zabawkę?

Nie chodzi o to, by siedzieć po nocach i budować zabawki. Dużo radości dostarcza tworzenie razem z dzieckiem. Jest to świetny pomysł zwłaszcza na deszczowe dni, gdy pogoda uniemożliwia długie spacery, a znudzone dziecko snuje się smętnie po domu. Na początek można zrobić kolorowe figurki z masy solnej, na przykład pionki do gier planszowych. Masę solną przygotowuje się bardzo łatwo - sól i mąkę odmierzone w takich samych proporcjach wyrabiamy, podlewając zimną wodą do momentu utworzenia gładkiej masy. Następnie formujemy figurki, pozostawiamy do wyschnięcia (w zetknięciu z powietrzem stwardnieją), a gotowe malujemy farbami, najlepiej plakatowymi.

Samodzielnie w przeróżny sposób można wykonać także kukiełki, pacynki lub lalki. Oto kilka pomysłów. Drewnianą kulę do ucierania ciasta owijany sporym kawałkiem miękkiego, najlepiej jasnego, jednobarwnego materiału. Przywiązujemy sznurkiem lub bawełnianą nicią. Jako oczy i noc przyszywamy guziki, domalowujemy lub wyszywamy usta, na czubek przyklejamy dużo wełny. Na „głowę” lalki możemy założyć chustkę. Pacynki wykonujemy ze starej skarpety, przyszywając elementy lub z pięciopalcowej rękawiczki, tworząc na każdym palcu główkę. Wszystkie lalki i pacynki możemy wykorzystać do zabawy w teatr. Wystarczy rozciągnąć duży koc i nad nim, najlepiej opowiadając zabawną historię, poruszać naszymi zabawkami.

Do tworzenia zabawek można wykorzystywać wszystko co wpadnie nam w ręce. Z kartonów warto zbudować statek kosmiczny lub samolot z miejscem dla pilota, które zajmuje dziecko, wsuwając samolot na swój brzuch. Wsypując w nienadmuchany balon mąkę ziemniaczaną, zawiązując i ozdabiając pisakami, można stworzyć „gniotka”.

Uwaga:

Pamiętajmy, że własnoręcznie wykonana zabawka będzie dla dziecka tym bardziej cenna, im więcej włożyło w nią pracy. Pozwólmy maluchowi na eksperymentowanie.

Jak przygotować dziecko do przedszkola?
Zabawy ruchowe dla dzieci
Pierwszy tornister jest bardzo ważny! Przeczytaj, jak go wybrać!
Jak nauczyć dziecko jeść samodzielnie? Radzi specjalista!
Twoje dziecko jest zamknięte w sobie? Naucz go wyrażać emocje!
Jakich zabaw i gier dziecko powinno unikać?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.