Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Małe Dziecko » Nauka czytania u dziecka, Jak zachęcić dziecko do czytania

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Rodzice marzą o tym, aby ich dzieci dużo czytały i spędzały więcej czasu na lekturze. Dlaczego często jest inaczej, dlaczego książka nie jest atrakcyjną propozycją dla dziecka? Dzieci obserwują swoich rodziców. Patrzą i uczą się. Rodzice zaś - zabiegani, zapracowani – rzadko sięgają po książki. Brak przykładu, staje się więc podstawową przeszkodą w krzewieniu czytelnictwa.

Nie jest łatwo znaleźć czas na czytanie w podczas ciężkiego zabieganego dnia. Warto jednak włączyć sobie relaksującą muzykę i poczytać. Jeśli nie książkę, to przynajmniej gazetę. Dzieci będą poznawały wtedy czytanie jako jedną z form spędzania wolnego czasu.

Nawyk czytania trzeba zacząć kształtować jak najwcześniej. Gdy dziecko jest jeszcze w okresie niemowlęctwa należy czytać dużo bajek. Niektórzy zalecają czytanie bajek już w okresie prenatalnym. Czasami widać kobiety w ciąży czytające w parku półszeptem bajki dla swoich maluchów.

Gdy dziecko wykazuje już jakieś zainteresowania, książki, które im czytamy dobieramy tematycznie. Wtedy chętniej będą słuchały a w przyszłości chętniej same po nie sięgną.

Nauka czytania i rozwój tej umiejętności ma bardzo duży wpływ na rozwój całego dziecka. Dzieci mając duży zasób słów, w zakresie funkcji poznawczych rozwijają się lepiej.

Uwaga:

Jest wiele metod nauki czytania. W przedszkolu dzieci rozpoczynają fantastyczną przygodę z czytaniem. Uczą się rozpoznawania liter i rozpoznawania sylab. Łączą je następnie w wyrazy. Taka forma nauki nazywa się metodą sylabową. Jest również metoda całościowego czytania wyrazów. Polega ona na zapamiętywaniu całościowego obrazu wyrazu. Metoda ta wykorzystywana jest często przy nauce szybkiego czytania.

Właściwa nauka czytania poprzedzona powinna być ciekawymi ćwiczeniami słuchowymi, wystukiwaniem rytmu czy szukaniem dźwięków.

Cenne również są zabawy rozwijające percepcję wzrokową - czyli spostrzeganie i analizę tego co się widzi. Do takich ćwiczeń należą: układanie puzzli, odszukiwanie brakujących elementów w obrazku, szukanie podobieństw czy dorysowywanie zagubionych elementów.

Kiedy dziecko jest małe trzeba oswoić je z książką, aby gdy dorośnie wiedziało, że trzeba po nią sięgnąć.


Jakich zabaw i gier dziecko powinno unikać?
Jak reagować na gorączkę dziecka?
Jak nauczyć dzieci żyć ze zwierzakami w domu?
Chcesz żeby dziecko ładnie mówiło? Wykonuj z nim ćwiczenia językowe!
Nie gryź! Nie wolno! - co robić, gdy dziecko gryzie?
Twoje dziecko nie ma na nich ochoty? Zorganizuj przebierankę!
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.