Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Małe Dziecko » Gry i zabawy dla dzieci w domu, Pomysły na zabawy w domu

Gry i zabawy dla dzieci w domu

Aby dzieci nie nudziły się w domu, trzeba ich wolny czas zamienić w dobrą zabawę. Nie jest nic trudnego. Dzieci lubią się bawić, lubią nowe ciekawe rzeczy. Jeśli od dzieciństwa nauczymy dzieci, aby ich czas był ciekawie zapełniony, gdy dorosną - raczej nie będą przesiadywać przed telewizorem. Warto zaszczepić w dzieciach chęć odkrywania, poszukiwania różnych form spędzania wolnego czasu.

Przedstawiamy kilka zabaw, które mogą stać się inspiracją dla rodziców. Można je modyfikować tak, aby pasowały do wieku i zainteresowań konkretnych dzieci.

Wełniana opowieść – przygotowujemy kłębek wełny i kartki papieru. Każdy z uczestników zabawy wymyśla krótką historyjkę i opowiadając układa na kartce schemat rzeczy, o której opowiada. Na przykład, gdy syn opowiada o porwaniu statku, to z nici układa statek na swojej kartce. Następnie przykleja ułożony sznurek, ale nie odcina go. Kłębek przekazany jest następnej osobie, która również opowiada swoją historię, przykłada kartkę do kartki poprzednika i przykleja swój obrazek. I tak każda następna osoba. Na końcu powstaje historia obrazkowa z wszystkich historii uczestników. Gwarantowany ciekawy efekt.

Mumia – przygotowujemy kilka rolek papieru toaletowego i owijamy nim osobę z którą się bawimy. To jest ciekawa zabawa. Można na koniec zrobić zdjęcie pamiątkowe.
Można z dziećmi po prostu pograć w gry planszowe, które posiadamy w domu. Nie zapominajmy, że dzieci lubią swoje zabawki, a nasze zainteresowanie nimi będzie dla nich bardzo ważne.

Cel – przynosimy miskę z łazienki lub wiaderko i kilka drobniejszych maskotek. Ustalamy linię i rzucamy do celu. Wygrywa ten, kto wrzuci więcej maskotek. Następny poziom to odsunięcie linii jeszcze dalej.

Kubeczkowo – przygotowujemy parzystą liczbę kubeczków, folię, taśmę oraz różnego rodzaju ziarenka. Wypełniamy kubeczki (po dwa) różnymi materiałami. Wsypujemy dokładnie po tyle samo. Każdy kubeczek zaklejamy folią, odwracamy i zmieniamy miejsca. I możemy zacząć grę. Szukamy par kubeczków, które mają taką samą zawartość, ale tylko ze słuchu. Wygrywa ten, kto nazbiera więcej par.
W wolnym czasie wraz z dzieckiem można wykonywać rożne prace plastyczne. Do tego można wykorzystać farby, kredki czy mazaki.

Rybki – potrzebujemy folię aluminiową (lub od czekolady) srebrną i złotą, kawałki grubej, kolorowej reklamówki, słoik i woda. Folię aluminiową tniemy na bardzo drobne kawałeczki ale tak aby było ich dużo. Z kawałków reklamówki wycinamy rybki i dorysowujemy oczka i płetwy (najlepiej długopisem). Wszystko wrzucamy do słoika, napełniamy go wodą i zakręcamy. Podwodny świat naszego dziecka ożyje gdy wstrząśniemy słoikiem.
Dzieci bardzo lubią zabawy przy muzyce. Nie potrzebujemy przy niej rekwizytów (chyba, że przedstawiamy taniec z miotłą). Dzieci widząc, że rodzice umieją szaleć tak jak one, czują z nimi bliskość. A gdy pobawimy się w karaoke dzieci będą skakać ze szczęścia. Przecudowna sytuacja: mama śpiewająca i tata próbujący śpiewać.

Co zginęło? – kładziemy przed dziećmi zestaw rzeczy i prosimy dziecko o zamknięcie oczu. Zabieramy jedną rzecz i zmieniamy kolejność. Zadaniem dziecka jest powiedzieć czego brakuje. Potem

Zamiana – dziecko układa, a rodzic zgaduje. Nie należy się martwić, jeśli wypadniemy gorzej od dzieci. Pamiętajmy - ich umysł jest młodszy.

Odbicie – stajemy dzieckiem naprzeciw siebie i - na zmianę - pokazujemy sobie różne ruchy i miny. Zadaniem drugiej osoby jest robienie tego samego tak, jak to się dzieje gdy patrzymy w lustro.

Głuchy telefon – znana ale zabawna forma zabawy

Niedokończona opowieść – pierwsza osoba mówi jeden wyraz, np.: Dom, druga czerwony, trzecia – stał. Wyrazy powinny układać się w zdania a następnie zdania w historię.
Szybko i ciekawie mija z dziećmi czas w kuchni. Maluchy i starszaki uwielbiają pomagać przy gotowaniu. Można bawić się w planowaniu menu na tydzień, w przygotowywanie listy zakupów. Lista może być formie obrazkowej i stanowić rebus dla innych domowników.

Słuchajmy dzieci – one znają mnóstwo zabaw, w które chętnie pobawią się z rodzicami. Nauczą ich nas bardzo szybko i będą miały z tego wiele radości. Będą dumne, że nauczyły czegoś swoich rodziców.

Trzeba korzystać z czasu z własnymi dziećmi, ponieważ biegnie on bardzo szybko. Dlatego czasami mimo iż zmęczenie po całym dniu pracy odbiera siły, warto się zmobilizować i być z dziećmi dla nich i dla siebie.


Jak nauczyć dziecko posługiwać się zegarkiem?
Czy warto posłać dziecko do klasy integracyjnej?
Jak przygotować dziecko do przedszkola?
Chcesz, żeby twoje dziecko potrafił rządzić? Rozwiń jego zdolności przywódcze!
Dziecko mnie bije. Instrukcja obsługi małego agresora
Jak wyleczyć katar u małego dziecka?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.