Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Małe Dziecko » Dziecko boi się obcych , Strach przed obcymi u dziecka

Co zrobić kiedy dziecko boi się obcych?

Małe dzieci mają to do siebie, że boją się wszystkiego, co obce i nieznane. Stąd lęki u rocznych maluchów na widok nowych lub niepamiętanych twarzy.

Do pierwszego roku życia dzieci wszystkich traktują z sympatią, co w późniejszych okresie ulega zmianie. Dziecko zaczyna bać się osób, które przychodzą w odwiedziny bądź znajomych rodziców spotykanych na ulicy. Wszystko co jest dla nich obce, wydaje się potencjalnym zagrożeniem i powoduje chwilowe zachwianie poczucia bezpieczeństwa. Dlatego dziecko, które się boi na widok nieznanej mu osoby zaczyna płakać i domaga się bliskości fizycznej rodziców.

W takich sytuacjach należy chronić dziecko przed strachem. Ważne jest, by zachowywać dystans, dopóki nie będziemy pewni, że dziecko nabrało przekonania do danej osoby. Jednakże nie należy zrywać kontaktów towarzyskich z obawy o strach dziecka. Pamiętajmy, iż podczas częstszych spotkać obca twarz stanie się dziecku znana, a strach minie. Nie wolno lekceważyć strachu dziecka, śmiać się z niego bądź krzyczeć. Takim zachowaniem spotęgujemy tylko lęki dziecka oraz spowodujemy, że będzie ono miało negatywne wspomnienia i trudniej będzie mu przekonać się, iż osoba, której się boi nie stanowi dla niego zagrożenia. Rodzic musi w takich sytuacjach wykazać zrozumienie dla dziecka, okazać mu czułość i miłość rodzicielką oraz wsparcie w tej trudnej sytuacji.

Dziecko to krucha istota, wiedziona instynktownym zachowaniem, dlatego jeżeli coś mówi mu, że ktoś wzbudza w nim strach to tak jest i należy to zaakceptować oraz pomóc mu poradzić sobie z lękiem. Warto malutkimi kroczkami przekonywać dziecko, by nabrało zaufania do obcej osoby, jeżeli oczywiście sami jej ufamy. Wspólna zabawa powinna pomóc zapomnieć dziecku o strachu. Około 15 miesiąca życia sytuacja zacznie się poprawiać i problemy dziecka z lękiem na widok nieznanych ludzi będą powoli zanikać. Dziecko nie będzie już reagowało panicznych strachem, wybuchami płaczu czy rozpaczliwą ucieczką w ramiona rodziców.

Uwaga:

Każde dziecko przechodzi przez poszczególne fazy rozwojowe, które cechują określone zachowania. Roczne dziecko boi się obcych i jest to zupełnie normalne zachowanie, które potrzebuje zrozumienia i czułej opieki rodzica. Po jakimś czasie wszystko wróci do normy i dziecko znowu będzie otwarte na nowe twarze i kontakty społeczne, jednakże istotne, by nie wyniosło z tego etapu negatywnych doświadczeń, gdyż wówczas droga do pozbycia się lęku okaże się dużo dłuższa poprzez utrwalone przykre wspomnienia.

Chcesz żeby dziecko było oszczędne? Naucz je już teraz wartości pieniądza!
Dziecko idzie do żłobka? Przeczytaj jak je przygotować?
Jak pomóc dziecku poradzić sobie z lękiem?
Uczymy dziecko porządku
Nauka mówienia u dzieci - krok po kroku
Dziecko chce dostawać kieszonkowe? Przeczytaj kiedy i ile mu dawać!
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.