Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Małe Dziecko » Co potrafi dwulatek, Rozwój dwulatka

Co powinien umieć dwulatek?

Informacje o poradzie

AnnaAnna

autor porady:
Anna Chmielewska

spec. działu: Rodzina

dodano: 2011-05-06 11:08:42

wyświetleń: 3805

Słowa kluczowe

zobacz również

Należy zacząć od podkreślenia, że rozwój każdego dziecka przebiega indywidualnie. Można sugerować się odgórnie przyjętymi normami, ale tylko dla ogólnej informacji. Trzeba raczej podążać za dzieckiem niż stosować wymagania co do nowych osiągnięć. Lista oczekiwanych umiejętności jest dość długa.

 

Uznaje się, że dwulatek powinien przede wszystkim chodzić. Niektóre maluchy nawet niezdarnie biegają, a u niektórych chodzenie ma jeszcze wiele potknięć lub zderzeń, ale samodzielne stawianie kroków powinno już być opanowane. Dodatkowo maluch przyjmuje na siebie „obciążenia” w postaci noszonych ze sobą zabawek lub ciągniętych za sobą na kółkach. Ćwiczone jest w dalszym ciągu kopanie piłki, a nawet wchodzenie i schodzenie po schodach z jednoczesnym przytrzymywaniem się poręczy.

Przyjmuje się, że dwulatek rozpoznaje znajome twarze, nie tylko babć i dziadków, ale też cioć, wujków i często spotykanych osób. Niekoniecznie muszą być to osoby z rodziny, ale również obce (oczywiście jeśli maluch widział ich przynajmniej kilkakrotnie).

Oczekiwany jest rozwój w zakresie mowy. Dwulatek powinien rozumieć zdecydowaną większość wypowiadanych do niego słów, a zwłaszcza proste polecenia: chodź, nie wolno. Malec w tym wieku opanowuje nowe słownictwo, nazywając i zgłaszając niektóre potrzeby (jeść, pić, zimno). Wyuczone są zazwyczaj nazwy nielicznych przedmiotów, a także części ciała. Obrazki pokazywane w książeczkach są rozróżnialne.

Dwulatek uczy się w dużej mierze samodzielności. Nieobce jest mu picie z kubka i używanie łyżeczki (a przynajmniej wskazana jest dalsza nauka tych sprawności). Zaleca się wspólne spożywanie posiłków, gdyż malec lubi naśladować. Wzór dorosłych może zachęcać do samodzielnego jedzenia lub picia. Tą drogą przekazywane mogą być nawyki, na przykład mycia rąk, zębów lub sprzątania. Dziecko potrafi również w części się rozebrać.

Dochodzi do znacznego rozwoju społecznego. Malec dość chętnie nawiązuje kontakt i zabawę z innymi dziećmi. Coraz bardziej uwidacznia się poczucie własnej odrębności. Dwulatek jest zaciekawiony otoczeniem i próbuje uciekać, wyrywać się opiekunom, by przybliżyć się do fascynującej rzeczy.

Dwuletnie dziecko dość często zaczyna przejawiać nieposłuszeństwo. Poczucie własnej indywidualności jest coraz bardziej manifestowane przez malca. Szkrab wyraża swoje emocje, ale też bardzo często reaguje w nazbyt gwałtowny sposób. Opanowanie i cierpliwość opiekunów nieraz wystawiana  jest na ciężką próbę.

 


Jak walczyć z mobbingiem w szkole?
Dziecko ma zatkany nos? Przeczytaj, jak prawidłowo go oczyścić!
Pierwszy tornister jest bardzo ważny! Przeczytaj, jak go wybrać!
Alergia na leki u dzieci – jak postępować?
Moje dziecko chce psa
Jak chronić dziecko przed letnimi upałami?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.