Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Małe Dziecko » Nauka pisania, Jak nauczyć dziecko pisać

Ala ma kota, czyli jak nauczyć pociechę pisania

Informacje o poradzie

AnnaAnna

autor porady:
Anna Chmielewska

spec. działu: Rodzina

dodano: 2011-05-17 14:33:21

wyświetleń: 7096

Słowa kluczowe

zobacz również

Idące do szkoły dziecko staje przed koniecznością opanowania wielu nowych umiejętności, między innymi czytania, pisania oraz liczenia. To dużo jak dla malucha, którego głównym zadaniem była zabawa. Rodzice mogą podjąć w domu wcześniejszą pracę, aby wprowadzić dziecko w świat nowych umiejętności.

Szczególnie wskazane są ćwiczenia  mające na celu usprawnianie ręki. Należy zaczynać od dużych ruchów wykonywanych całą ręką, kończąc na zdolnościach manipulacyjnych. Przykładem jest malowanie farbami. Najpierw zamalowujemy duże arkusze papieru, potem mniejsze. Polecane są wszelkiego rodzaju zajęcia wymagające pracy dłoni – rysowanie, lepienie plasteliny, nawlekanie koralików czy wydzieranie z kolorowego papieru małych kawałeczków i przyklejanie ich na kartkę. Prawidłowe napięcie mięśni dłoni jest niezmiernie istotne w opanowywaniu nauki pisania. Podczas rysowania zwracajmy uwagę na sposób trzymania kredki przez dziecko. Od początku uczmy odpowiedniego uchwytu. Niezmiernie ważnym i długo trenowanym zadaniem jest kreślenie szlaczków. Nauka pisania nie zaczyna się bowiem od kreślenia liter, ale od przyzwyczajania ręki do pisania. Szlaczki nie są bezmyślnie kreślonymi bazgrotami. Wymagane jest skupienie uwagi, prawidłowe spostrzeganie, precyzja, mieszczenie się w liniaturze, zachowanie odpowiedniego kształtu i kierunku kreślenia. Tak przygotowana baza zapewnia ładniejsze i dokładniejsze pisanie liter.

Naukę pisania powinno zapoczątkować poznanie liter. Niewystarczająca jest ekspozycja samej litery. Nie sprzyja to intensywnemu zapamiętywaniu. Ważne jest przeprowadzanie zabaw i gier słownych, szukania przedmiotów na daną literę i „przerabianie” litery na różne sposoby, na przykład wylepianie jej plasteliną. Maluch powinien wyszukiwać daną literę spośród innych. Potem próbujemy malować ją farbami, by w końcu próbować napisać. Można założyć specjalny zeszyt, w którym, oczywiście jeśli dziecko będzie chciało, będzie powtarzane w liniach kreślenie litery. Na początku sprawdzą się przede wszystkim szablony przedstawiające tylko zarys litery lub wykropkowane kształty, które należy wyrysowywać ołówkiem.

Wprowadzanie dziecka w świat liter pisanych musi być przede wszystkim atrakcyjne. Warto jest zakupić specjalną tablicę do pisania i kolorowe kredy, a także tablicę korkową, służącą do zawieszania narysowanych i wyciętych liter. Litery można również umieścić na sznurku i rozwiesić na wysokości sufitu. Na pewno miłym doświadczeniem będzie dla dziecka możliwość tworzenia laurek z użyciem nowych liter.


Dziecko niepełnosprawne a szkoła - jak je do niej przygotować?
Jak nauczyć dziecko odpowiednio korzystać z komputera?
Jak zinterpretować rysunki dziecka?
Wybierz książki dla dziecka!
Jak nauczyć dziecko rozpoznawać kolory?
Sypialnia dla dziecka - jak umilić sen maluchowi?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.