Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Macierzyństwo » Jak wychować syna, wychowanie syna

Surowe wychowanie? Niekoniecznie. Jak wychować syna?

Informacje o poradzie

SabinaSabina

autor porady:
Sabina Maćkowicz

spec. działu: Rodzina

dodano: 2011-05-13 11:58:03

wyświetleń: 3109

Słowa kluczowe

zobacz również

Wychowanie dziecka to wielka odpowiedzialność. Niestety krąży wiele stereotypów, iż tylko dzięki zaostrzonej dyscyplinie można wychować chłopca na silnego i twardego mężczyznę. To jeden z najczęściej popełnianych błędów przez rodziców.

Jak zatem wychować syna? Przede wszystkim wychowując dziecko rodzice powinni mieć na uwadze jego dobro. Bardzo ważne jest, aby liczyć się uczuciami dziecka, okazywać mu miłość, szacunek oraz akceptację. Chłopiec, który w przyszłości stanie się mężczyzną, ma być nie tylko silny i męski jak jego tata, ale przede wszystkim powinien mieć dobre serce, wrażliwe na potrzeby innych ludzi.

Małemu chłopcu rodzice powinni przekazywać wartości moralne i szacunek do innych ludzi, a w szczególności do kobiet. Ważne, aby uczyć go troski i czułości do dziewczynek, dlatego nie wolno wyśmiewać się, gdy nasz maluszek wyraża chęć zabawy lalkami. Dziecko, które bawi się lalkami uczy się troskliwości i opieki nad dziewczynkami, a to bardzo ważne, aby chłopca od samego początku uczyć szacunku i wrażliwości względem kobiet, by w przyszłości był wspaniałym mężem i ojcem.

Warto, by dziecko było świadome swoich obowiązków domowych. Rodzice powinni uczyć syna sprzątać, gotować czy prasować, aby wyrósł na samodzielnego i zaradnego mężczyznę. Nie powinno się rozgraniczać i przekazywać synowi stereotypów, iż obowiązki domowe należą tylko do kobiet, ale uczyć go gospodarności i odpowiedzialności, jak również tego iż obowiązki powinny być podzielone między dwoje ludzi. Niezwykle istotne są relacje między rodzicami, to jak mama i tata odnoszą się do siebie, jakim szacunkiem i uczuciami się darzą, w jaki sposób rozwiązują problemy i konflikty. Dziecko bowiem uczy się poprzez naśladownictwo, a rodzice są dla niego głównym wzorem i autorytetem.

Wychowując syna rodzice nie powinni szczędzić mu czułości oraz zapewnień o swojej miłości i akceptacji względem niego. Bardzo ważne jest, aby dziecku okazywać uczucia bez względu na to jakiej jest płci. Uczmy dziecko wartości i zasad, ale także nabycia różnych umiejętności związanych z obowiązkami domowymi, które pomogą mu wyrosnąć na zaradnego i samodzielnego człowieka.

Dbajmy także o rozwój jego pasji i zainteresowań, aby dziecko mogło rozwijać swoje talenty, które będą częścią jego życia.

Uwaga:

Pamiętajmy, iż stereotypy na temat surowej dyscypliny w wychowaniu chłopca są niebezpieczne, które tak naprawdę potrafią zniszczyć człowieka, zamiast wychować go na wspaniałego mężczyznę.

Wzór dla młodszych - wychowanie najstarszego dziecka
Jesteś młodą mamą? Sprawdź, jak zorganizować sobie czas!
Jakie są objawy anginy u dzieci?
 Jak wychować dziecko bez ojca?
Poradnik dla taty - 10 zasad bycia dobrym ojcem
Jak wychować dziecko niepełnosprawne?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.