Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Macierzyństwo » Dziecko samo w domu, Kiedy dziecko może zostać samo w domu

Kiedy dziecko może zostać samo w domu?

Informacje o poradzie

AnnaAnna

autor porady:
Anna Chmielewska

spec. działu: Rodzina

dodano: 2011-05-16 15:24:42

wyświetleń: 3488

Słowa kluczowe

zobacz również

Rodzice nieraz stają w obliczu konieczności pozostawienia dziecka samego w domu. Maluch wydaje się być na to dojrzały, ale czy na pewno to jest dobry moment? Czym należy kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Nie ma gotowej odpowiedzi określającej minimalny wiek malca pozwalający na samodzielnie pozostawienie w domu. Tak naprawdę tylko rodzic wie na jakim etapie rozwoju jest jego dziecko. W jednych domach bez problemu będzie można zostawić samego siedmiolatka, w innych strach będzie pozostawić dziesięciolatka.

Najważniejsze jest wcześniejsze przymierzenie się do samodzielnego pozostawiania. Lepiej nie robić tego znienacka, nawet jeśli zmusi nas do tego sytuacja. Rodzice muszą przygotować dziecko, porozmawiać z nim, uzyskać jego zgodę. Dziecko powinno wykazać chęć i gotowość oraz samodzielność. Jak to sprawdzić? W miarę możliwości pozwólmy szkrabowi na pójście do pobliskiego sklepu. Sprawdźmy czy dziecko jest w stanie przestrzegać ustaleń. Poza tym takie sytuacje są świetną okazją do rozwoju samodzielności. Niemniej dzieci poniżej dziesiątego roku życia raczej nie powinny pozostawiać same, tym bardziej na długi czas. Lepiej jest stosować zasadę ograniczonego zaufania, gdyż nawet dom, w którym na co dzień żyjemy, pełny jest niebezpieczeństw. Nigdy nie wiadomo na jaki pomysł wpadnie pociecha. W wyjątkowych sytuacjach o pomoc możemy poprosić zaprzyjaźnioną sąsiadkę, która pod naszą nieobecność zajmie się małym sąsiadem lub będzie zaglądać do niego w domu.

Zanim dojdzie do pozostawienia dziecka samego w domu konieczne jest ustalenie reguł oraz bezwzględnych zasad bezpieczeństwa. Uczulmy córkę lub syna, aby nikomu nie otwierało drzwi, nawet jeśli usłyszy dość znajomy głos oraz aby nie odbierało telefonu i domofonu. Najlepiej, żeby dziecko udawało, ze nie ma nikogo w domu. Zapewnijmy, ze rodzice mają klucze i bez problemu wejdą do mieszkania. Szczegółowego omówienia wymagają zakazy i nakazy, między innymi zakaz włączania kuchenki gazowej, otwierania  okien i zapraszania kolegów. Pozwólmy córce lub synowi na zadawanie pytań i wyjaśnijmy wszelkie wątpliwości.

Dla pewności przećwiczmy z dzieckiem różne możliwości i sposób zachowania się. Zadbajmy o ciekawy sposób spędzania czasu, aby pociecha miała czym się zająć pod naszą nieobecność. Wtedy szybciej upłynie czas samotnie spędzany. I co ważne, gdy opuszczamy mieszkanie, zostawiając w nim samego szkraba, nie zapomnijmy zamknąć drzwi na klucz.


Dobre rady zawsze w cenie? Obalamy mity!
Jak być dobrym ojczymem? Radzi specjalista!
Jak sprawdzić czy dziecko jest już gotowe do szkoły?
Poradnik dla mamy - 10 zasad bycia dobrą matką
Ach, śpij Kochanie, czyli dziecka problemy z zasypianiem
Ważne wybory - przedszkole dla dziecka
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.