Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Macierzyństwo » Angina - objawy , Jakie są objawy anginy u dzieci

Jakie są objawy anginy u dzieci?

Angina jest chorobą, którą możemy zarazić się drogą kropelkową. Może mieć ona charakter wirusowy lub bakteryjny. Pierwsze objawy pojawiają się bardzo szybko i zazwyczaj mają ostry przebieg. Anginie towarzyszą ból gardła, powiększone migdałki i gorączka, często dość wysoka.

Objawy podobne do tych, jakie pojawiają się w przypadku anginy, mogą być symptomem innego rodzaju infekcji czy choroby. Ból gardła może być spowodowany niekoniecznie bakteriami, jak dzieje się to zazwyczaj w przypadku anginy, ale działaniem wirusa. Wówczas leczenie przebiega zupełnie inaczej.

Bóle gardła, przeziębienie, gorączka są dość powszechnymi problemami. Czasem trudno postawić jednoznaczną diagnozę, szczególnie na początku choroby. W przypadku zachorowania o podłożu wirusowym leczenie przebiega objawowo, czyli koncentruje się na tym, by pacjentowi ułatwić zmaganie się z chorobą i sprawić, aby poczuł się lepiej. Tak dzieje się na przykład w przypadku mononukleozy.

Kiedy mamy do czynienia z chorobą o podłożu bakteryjnym, koniecznie trzeba podać leki i to jak najszybciej. Zazwyczaj pacjentowi przepisuje się wówczas antybiotyki. Szybka reakcja jest ważna, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom, które mogą się pojawić po przebyciu anginy. Dzieje się tak dlatego, ze bakterie są o dużo groźniejsze dla naszego organizmu, mogą się uodpornić na działanie leków,  powodując tym samym dalsze komplikacje.

Angina, której źródłem jest pojawienie się bakterii w organizmie, przebiega gwałtowniej niż wirusowe zapalenie gardła. Towarzyszy jej obrzęk i ból gardła, wysoka gorączka, która może nawet przekroczyć 40oC, wyczerpanie organizmu oraz ból głowy.

U dzieci angina może przebiegać inaczej, w zależności od ich wieku. Zazwyczaj pierwszym objawem jest ból gardła, choć nie zawsze, ponieważ u młodszych dzieci może objawić się bólem brzucha i wymiotami. 

Występowanie anginy u dzieci wiąże się z powiększeniem migdałków. Dzieci odczuwają ból podczas jedzenia, problemów dostarcza im połykanie. Mogą też cierpieć z powodu bólu kości i stawów. Dzieci chorujące na anginę będą też tracić apetyt i odczuwać duże zmęczenie.

Poza leczeniem antybiotykami, które zostaną odpowiednio dobrane w zależności od stadium choroby, zaleca się dużą ilość snu i odpoczynku, aby organizm mógł się szybko zregenerować  po walce z chorobą.

Nigdy nie należy lekceważyć pierwszych objawów anginy. Zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci, może ona prowadzić do poważnych powikłań, dlatego lepiej udać się do lekarza, kiedy tylko zauważymy u swojego dziecka któryś z symptomów anginy.


Twoje dziecko nie potrafi się skupić? Może to ADD? Przeczytaj!
Jak wybrać nianię? - Wybór opiekunki dla dziecka
Dorosłe picie, czyli pożegnanie z butelką
Biznes mama, czyli praca w domu
Co zrobić, gdy dziecko boi się w nocy?
Jak obserwować dziecko? - Prawidłowy rozwój malucha
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.