Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Macierzyństwo » Rodzina - macocha, Rola macochy dla przybranych dzieci

Jak być dobrą macochą? Przeczytaj jak radzić sobie z przybranymi dziećmi!

Informacje o poradzie

AnnaAnna

autor porady:
Anna Chmielewska

spec. działu: Rodzina

dodano: 2011-06-20 13:30:40

wyświetleń: 2657

Słowa kluczowe

zobacz również

Rola mamy jest chyba najtrudniejszym zadaniem w życiu kobiety. Matkę może zrozumieć tak naprawdę druga matka. Nie do opisania są trudy wychowania, bycie w ciągłej gotowości. Jeszcze bardziej skomplikowana wydaje się być rola macochy. Miłość do ukochanego mężczyzny łączy się wtedy nieodzownie z uczestniczeniem w życiu jego własnych dzieci. Jakie zadania ma spełniać macocha? Czy ma być drugą mamą?

Nie jest łatwo ogólnie zajmować się stanowiskiem macochy. Wiele zależy od przybranych dzieci, od ich dotychczasowego życia, relacji z mamą biologiczną, od powodu, dla którego rodzeni rodzice nie są razem. Każde dziecko, bez względu na wiek, obciążone jest w takiej sytuacji bagażem wielu emocji, nierzadko negatywnych. Nakłada się na to częsty, przynajmniej początkowy, brak akceptacji sytuacji, bunt, poczucie bezsilności i uzależnienia od decyzji dorosłych. Może się pojawiać przekonanie o próbach macochy odebrania dzieciom ojca. Oczywiście nie zawsze jest tak trudno, ale zazwyczaj pojawia się zwątpienie do roli własnej macochy. Relacja z przybranymi dzieci jest tak samo ważna jak z partnerem, gdyż potrafi ona silnie wpłynąć na jakość związku zakochanych.

Jak więc można się odnaleźć się w roli macochy? Co robić, a czego unikać? Potrzebny wydaje się być spokój i czas. Nie można oczekiwać, że dzieci rzucą się z miłością na szyję lub będą przynajmniej życzliwe. Konieczny jest wyczucie i nienarzucanie się. Uczucia dzieci są delikatne i łatwo je zranić. Ważne jest nie stawianie się na miejscu matki biologicznej. Zarówno mama rodzona jak i przybrana mają swoją przestrzeń. Taktu wymaga stosunek macochy do matki biologicznej dzieci. Istotne jest zachowywanie wspomnień i nieumniejszanie jej roli. Próby konkurencji nie przynoszą rezultatu. Dzieci mają prawo na spotkania ze swoją mamą, gdy jest ku temu okazja. Jeśli mama biologiczna umarła ważne jest wspieranie, podtrzymywanie pamięci, może wspólne chodzenie na cmentarz.

Uwaga:

Czas, najlepiej wspólnie spędzany, powinien być priorytetem. Konieczne jest wzajemne poznanie, okazje do robienia czegoś razem, do rozmów. Bardzo ważna jest troska o ciepły, serdeczny dom i przyjazną atmosferę. Liczy się akceptacja przybranych dzieci, ich przyzwyczajeń, upodobań i zainteresowań. We wszystkim nie można zapominać o pracy nad jakością związku z ukochanym mężczyzną. Dzieci potrzebują przede wszystkim ciepła, zrozumienia i poczucia bezpieczeństwa.

Chcesz być dobrym rodzicem? Nie popełniaj tych błędów!
Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?
Kołysanki nie skutkują? Przeczytaj jak usypiać dziecko!
Grzechy mamy - Jak nie przekarmić malucha
 Czy warto być surowym wobec dziecka?
Uwaga, dziecko w drodze - jak urodzić i nie zwariować
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.