Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Macierzyństwo » Zauroczenie dziecka, Zdejmowanie klątw i uroków

Czy można rzucić urok na dziecko?

Czerwona kokardka, przelewanie wosku i unikanie bezdzietnych kobiet zalecane jest wszystkim młodym mamom. Czy ludowe zwyczaje powinny być respektowane w naszym życiu? Czy też ignorując mądrość ludu narażamy nasze dziecko na nieszczęście?

Uroki, klątwy i zaklęcia są bardzo silnie zakorzenione w kulturze ludowej. Przenikają one do naszej świadomości i wkradają się w codzienność XXI wieku. Wielu z nas zastanawia się, czy powinniśmy ignorować zachowania określane mianem zabobonu, czy może przestrzegać obrzędów kultywowanych przez nasze babki, a często także przez matki?

Podobnie jak kobiety ciężarne powinny przestrzegać pewnych reguł, aby dziecko było zdrowe, a poród przebiegł bez problemów, tak też młode mamy obowiązane są przez zwyczaj ludowy do kultywowania tradycji, która zdaniem wielu, pomoże im ochronić dziecko, przed urokiem, czy złym czarem.

Mijając wózki z maleńkimi dziećmi często widzimy zawiązane czerwone wstążeczki. Zgodnie z tradycją ludową, chronią one dziecko przed urokiem. Czasami wstążeczka widnieje na rączce maluszka, a czasami zastępowana jest czerwoną hustą. Dla niektórych rytuał ten jest absurdalny i świadczy o zacofaniu rodziców. Warto jednak powstrzymać się od osądu i pamiętać o tym, że czasami na młode mamy wywierana jest presja rodziny, która jest przekonana o magicznej mocy tych symbolicznych przedmiotów. Młode mamy, które nie wierzą w magiczne obrzędy ulegają presji, bo nawet jeśli nie wierzą w uroki, to przecież taka łagodna prewencja, choćby dla zachowania spokoju ducha babć, nie jest niczym złym.

Kiedy dziecko po wizycie ciotki, sąsiadki, czy innego gościa zaczyna gwałtownie płakać, jest marudne i objawia oznaki niepokoju, wówczas mówimy, że dziecko zostało urzeknięte. Zgodnie z przekazem ludowym urok taki mogą rzucać bezdzietne kobiety, zły wpływ mają także osoby, które chwalą urodę dziecka. W takim przypadku tradycja zaleca przelanie wosku nad kołyską lub przelanie jajka. Procedura postępowania w przypadku zdejmowania uroku jest różna w zależności od regionu.

Uwaga:

Bez względu na presję rodziny, młode mamy w przypadku płaczu dziecka powinny upewnić się, czy dziecko nie jest chore, czy nic mu nie dolega, a dopiero wtedy poddać je czynnościom zgodnym z ludowym rytuałem. Jeśli jednak odczynianie uroków jest sprzeczne z naszymi poglądami i nie chcemy, aby rodzina na naszym dziecku kultywowała praktyki magiczne, mamy prawo sprzeciwu, bez względu na okoliczności.

Trudne rozmowy - jak powiedzieć dziecku o adopcji
Jak mądrze chwalić dziecko?
Dziecko nie chce się ubierać
Bawiąc uczyć? To proste! Sprawdź, co proponujemy
Dziecko w kuchni nie musi oznaczać katastrofy
Jaką zabawkę kupić małemu dziecku?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.