Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Ciąża i Poród » Płodność po porodzie, Kiedy wraca płodność po porodzie

Kiedy wraca płodność po porodzie?

Informacje o poradzie

AnnaAnna

autor porady:
Anna Chmielewska

spec. działu: Rodzina

dodano: 2011-08-25 09:55:19

wyświetleń: 3940

Słowa kluczowe

zobacz również

Płodność po porodzie może powrócić bardzo szybko, nawet już po trzech tygodniach. Karmienie piersi nie jest wtedy wystarczającym środkiem antykoncepcyjnym. Powrót płodności sprzyja zajściu w kolejną ciążę.

Mamy pochłonięte obowiązkami przy nowo narodzonym maleństwie, nie przywiązują zbyt dużej uwagi do pracy swojego organizmu. Tymczasem po porodzie dokonują się w nim duże przemiany, umożliwiające powrót do funkcjonowania sprzed ciąży. Dotyczy to również tematu płodności. Powrót płodności nie następuje dopiero wraz z pierwszą poporodową menstruacją. Może dojść do tego znacznie wcześniej, stąd wiele młodych mam jest zaskoczonym ponownym zajściem w ciążę. Trzeba pamiętać, że miesiączkę poprzedza owulacja, a więc czynniki sprzyjające zapłodnieniu zachodzą jeszcze przed pojawieniem się miesiączki. Oczywiście, nie ma to żadnego wpływu rodzaj przebytego porodu. U jednych pań płodność wraca szybciej, u innych dopiero po kilku miesiącach, ale bez względu na to, czy rodziły naturalnie, czy przez cesarskie cięcie.

Powrót płodności jest najczęściej związany ze sposobem karmienia maluszka. Karmienie naturalne potrafi dość skutecznie zahamować owulację, ale pod warunkiem wystąpienia pewnych czynników, między innymi: dziecko nie ma jeszcze pół roku i jest karmione wyłącznie piersią i na żądanie, ssie często, ale nie smoczek. Wymienia się jeszcze inne czynniki wymagające spełnienia, ale wystarczy, żeby maleństwo raz dziennie piło wodę, by szanse na poczęcie wzrosły.

ciążaFot. sxc.hu

Powrót płodności następuje szybko nie tylko, gdy dziecko jest karmione sztucznie, ale również w sytuacji karmienia mieszanego. Podobnie dzieje się, jeśli noc zaczyna być w miarę przesypiania. Wydłużająca się przerwa pomiędzy karmieniami przyspiesza owulację. Na powrót płodności, a tym szanse zajścia w ponowną ciążę, powinny uważać w szczególności panie podające butelkę z mlekiem modyfikowanym. Teoretycznie, choć niekoniecznie tak musi być, płodność może powrócić jeszcze w połogu!

Uwaga:

Ustalenie dni płodnych po porodzie znacznie się komplikuje. U wielu kobiet pierwsze cykle nie mają owulacji, a wyliczanie dni płodnych jest utrudnione początkowo dłuższymi cyklami i obfitymi krwawieniami. Organizm potrzebuje czasu, aby powrócić do stanu równowagi sprzed ciąży. Nawet jeśli menstruacje są w miarę regularne, nie można im w pełni ufać. Trzeba odczekać, aby cykle powróciły do swojego dawnego funkcjonowania.

Czym jest połóg? Jak długo trwa?
Będę mieć dziecko. Jak być dobrą mamą?
Menu przyszłej mamy - dieta w ciąży
Cierpisz przez żylaki w ciąży? Przeczytaj, jak sobie z nimi radzić!
Jak sobie poradzić z macierzyństwem po czterdziestce?
Farbowanie włosów w ciąży - jak bezpiecznie przeprowadzić zabieg farbowania
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.