Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Ciąża i Poród » Planowanie płci dziecka, Jak począć dziewczynkę - Jak spłodzić syna

Jak spłodzić dziewczynkę? Jak począć chłopca - planowanie płci

Wielu rodziców chciałoby mieć możliwość zaplanowania płci swojego dziecka. Kwestia planowania płci dziecka zajmowała umysły ludzi już w starożytności. W Talmudzie podkreślano wagę orgazmu kobiety na zwiększenie szans na poczęcie syna. W rejonie Germanii małżonkowie pragnący męskiego potomka kładli się do łóżka z siekierą. Hipokrates zalecał mężczyznom chcącym mieć córkę, aby kontakty intymne z żoną odbywali zaraz po zakończeniu miesiączki.

Chińczycy już 700 lat temu próbowali zaplanować płeć dziecka. Ich kalendarz płodności przewidywał płeć dziecka na podstawie dwóch wskaźników:

- wieku matki w chwili poczęcia
- miesiąca poczęcia.

Dopiero rozwój medycyny wyjaśnił od czego zależy płeć dziecka. Wpływ na to mają chromosomy płciowe. Komórki rozrodcze zawierają po jednym chromosomie:

- plemniki mają chromosomy X lub Y
- komórka jajowa zawiera chromosom X.

W efekcie zapłodnienia, po połączeniu się plemnika oraz komórki jajowej (XX) urodzi się dziewczynka, a gdy połączy się komórka jajowa z plemnikiem o chromosomie Y(XY) dziecko będzie płci męskiej.

Metody planowani płci dziecka

Dietetyczna - polega na przyjmowaniu odpowiednich posiłków. Aby urodziła się dziewczynka dieta powinna być bogata w wapń i magnez. Z kolei poczęciu chłopca sprzyja dieta obfita w sód i potas.

Cykliczna (tzw. metoda Selnas) - przyjmuje się, że potencjał komórki jajowej zależy od dnia cyklu. Zgodnie z nią można przyjąć, iż pary chcące mieć syna powinny współżyć w dniu owulacji, w planując córkę - 40 godzin przed jajeczkowaniem.
Laboratoryjna - metoda ta polega na sztucznym zapłodnieniu wyodrębnionymi plemnikami. Wskazówka do selekcji plemników są różnice w ciężarze i wielkości plemników, zawierających chromosomy X iY. Metoda ta jest jednak dość skomplikowana i kosztowna.

Owulacyjna - mamy na uwadze fakt, iż plemniki z chromosomem X są wolniejsze ale bardziej trwałe. Jeśli do zbliżenia dochodzi 1-2 dni przed owulacją, większe szanse są na poczęcie dziewczynki. Plemniki z chromosomem męskim szybciej spotykają komórkę jajową więc w dniu owulacji, podczas współżycia, jest większa szansa na poczęcie chłopca.


Kiedy zajść w ciążę? - jak zaplanować dziecko
Niepłodność - jak o niej rozmawiać
Jak często chodzić do ginekologa w ciąży?
Kalendarz ciąży... Czyli o rozwoju dziecka - miesiąc po miesiącu!
Jak powiedzieć mężowi o ciąży?
Jak mądrze chwalić dziecko?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.