Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rodzina » Ciąża i Poród » Grypa żołądkowa w ciąży, Jak leczyć grypę żołądkową w ciąży

Jak leczyć grypę żołądkową w ciąży?

Ciąża to czas, w którym chronimy swoje ciało, robiąc wszystko by uniknąć groźnych dla płodu chorób. W przypadku wielu schorzeń leczenie jest problematyczne, ponieważ ilość leków, które możemy w tym szczególnym czasie przyjmować jest ograniczona.

Grypa żołądkowa stanowi niezwykle uciążliwą dolegliwość, jeśli nie mamy możliwości szybkiego leczenia. W ciąży musimy unikać większości silnych środków skutecznie hamujących biegunkę i wymioty. Właśnie dlatego najlepiej unikać kontaktu z osobami zarażonymi. Oczywiście niekiedy jest to bardzo trudne, zwłaszcza w przypadku, gdy zachorował ktoś z rodziny – dziecko lub mąż.

Jeśli jednak dopadnie nas grypa żołądkowa musimy racjonalnie przygotować się do przetrwania tego czasu. Należy koniecznie przyjmować dużo płynów, aby uniknąć odwodnienia. Zalecane są niskosłodzone napoje w temperaturze pokojowej. Herbata, rumianek czy napar z mięty z pewnością przyniosą ukojenie. Dziennie, w czasie grypy żołądkowej powinniśmy wypijać ok. 2 litrów płynu. Odwodnienie zagraża zdrowiu i życiu naszego dziecka, bardzo często konieczna jest hospitalizacja.

Biegunkę możemy powstrzymać spożywając węgiel, jest on bezpieczny dla dziecka, dlatego możemy przyjmować go bez obaw. Oczywiście warto udać się do lekarza, który oceni nasz stan i zaleci dawkowanie węgla lub innego bezpiecznego leku przynoszącego ukojenie w rozstroju pracy układu pokarmowego. Pomocna może być także gorzka czekolada.

Aby szybko wrócić do zdrowia należy wprowadzić odpowiednią dietę. Przy ostrej grypie żołądkowej przez 1-2 dni powinno się spożywać pokarmy lekkostrawne. Po upływie tego czasu stopniowo wprowadzamy łagodne dla żołądka pokarmy, takie jak przyrządzone z ryżu lub kaszy manny kleiki (gotowane koniecznie na wodzie, z dodatkiem odrobiny soli). Stopniowo wzbogacamy dietę o sucharki, jajko na miękko, gotowane ziemniaki i gotowane mięso. Najlepiej spożywać delikatne i chude gatunki mięs, takie jak kurczak, indyk czy cielęcina. Zdecydowanie unikajmy smażonych i tłustych dań.


Czy przeziębienie w ciąży może być niebezpieczne?
Kalendarz ciąży... Czyli o rozwoju dziecka - miesiąc po miesiącu!
Jak się przygotować do porodu? Przeczytaj poradę specjalisty!
Jak wygląda poród rodzinny? Jaką rolę pełni w nim ojciec dziecka?
Kiedy zajść w ciążę? - jak zaplanować dziecko
Jakie są przyczyny bólu brzucha w okresie ciąży?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.