Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Prawo » Prawo Rodzinne » Kurator rodzinny - Kurator rodzinny - zadania , Dla kogo kurator

Jakie zadania spełnia kurator rodzinny?

Informacje o poradzie

AnnaAnna

autor porady:
Anna Chmielewska

spec. działu: Rodzina

dodano: 2011-06-20 13:02:19

wyświetleń: 8033

Słowa kluczowe

zobacz również

Kurator rodzinny jest przydzielany danej rodzinie, a najczęściej nieletniemu dziecku na mocy wyroku sądowego. Celem kurateli jest sprawowanie indywidualnych oddziaływań wychowawczych w środowisku życia dziecka. W pracy z rodziną i dzieckiem zakłada się doprowadzenie do ogólnej poprawy sytuacji, w tym zachowania. Bardzo często systematyczna kontrola osoby z zewnątrz przyczynia się do osiągnięcia zadowalających rezultatów.

 

Kuratora, któremu zlecono nadzór nad nieletnim, czeka bardzo dużo pracy i zadań. Oczywiście na samym początku musi zaznajomić się z przyjętą sprawą, wszelkimi zgromadzonymi informacjami, także danymi z pracy poprzednich kuratorów, jeśli zostali wcześniej przydzieleni. Następnie dochodzi do pierwszego spotkania z podopiecznym. Nieletni musi zostać powiadomiony o konsekwencjach wynikających z orzeczenia sądu, o nałożonych obowiązkach i obostrzeniach. Podczas takiego spotkania powinno dojść do przedstawienia i ustalenia planu sprawowania nadzoru.

 

Uwaga:

Zadaniem kuratora jest zaplanowanie działań opiekuńczo-wychowawczych z elementami resocjalizacji. Jest to ważny zabieg, nadający kształt i cele całej najbliższej pracy. Ważne jest jednoczesne przewidzenie i realizacja współpracy z rodziną dziecka. Prawidłowo przebiegająca współpraca może przynieść dobre rezultaty. Kurator „nasłany” przez sąd jest zawsze osobą obcą, z zewnątrz, więc nieletni prawdopodobnie będzie odczuwał bunt. Spójne stanowisko ze środowiskiem wychowawczym (oczywiście z miarę zdrowym środowiskiem) zazwyczaj przynosi szybsze zmiany.

 

Do niezwykle ważnej, a zarazem trudnej pracy kuratora należy poprawa ogólnego funkcjonowania podopiecznego. Zazwyczaj wytężonych działań wymaga obszar szkolny. Nieletni często mają słabe oceny, liczne zagrożenia ocenami niedostatecznymi na koniec semestru lub roku szkolnego. Systematycznej kontroli wymaga zazwyczaj również frekwencja. Nierzadko zaległości są tak duże, że wskazana jest nowa organizacja czasu nauki oraz okresu wolnego. Oczywiście podopieczny oprócz trudności natury szkolnej może też mieć dużo innych problemów. Kurator jest osobą, która swoim zaangażowaniem powinna (przynajmniej w jakimś stopniu) przywrócić stan równowagi. W tym celu bardzo często podejmowana jest współpraca z innymi instytucjami pomocowymi.

Całość pracy kuratora jest na bieżąco dokumentowana. Dodatkowo wymagane jest pisanie sprawozdań w określonych terminach oraz na każde żądanie sądu.

 


Jak napisać pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty?
Jak chronione są prawa dziecka w Polsce?
Czym jest władza rodzicielska?
Opieka nad dzieckiem po rozwodzie
Jak wnioskować o opiekę prawną nad zdrowym dzieckiem?
Grooming, czyli uwodzenie dzieci. Jakie kary grożą sprawcom?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.