Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Prawo » Prawo Konsumenta » Zakupy przez internet - zakupy na Ebay , Jakie są zasady - Ebay

Jakie są zasady kupowania na eBay?

Informacje o poradzie

EwelinaEwelina

autor porady:
Ewelina Paździora

spec. działu: Prawo

dodano: 2011-08-01 13:49:30

wyświetleń: 2757

Słowa kluczowe

zobacz również

Zakupy na portalach aukcyjnych cieszą się dużą popularnością, jednak nie wszyscy użytkownicy mają odpowiednią wiedzę, pozwalającą na bezpieczne kupowanie i sprzedawanie przedmiotów. Znajomość zasad i regulaminów takich portali może zaoszczędzić nam nieporozumień, czyniąc korzystanie z nich przyjemniejszym. Na stronie portalu - zawsze w odpowiednich zakładkach można przyjrzeć się zasadom obowiązującym użytkowników.

 

Zapoznanie się z zasadami serwisu pozwala nam poznać obowiązujące nas przepisy prawa, zapewnić bezpieczeństwo zakupów, chronić własne prawa intelektualne przed nadużyciami ze strony innych, rozwiązywać spory w sposób arbitrażowy - przez zapewnienie możliwości podjęcia mediacji pomiędzy stronami sporu. Są to zasady bardzo przydatne w praktyce i pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości portalu.

Sankcje, jakie przewiduje regulamin eBay za złamanie poszczególnych zasad są zróżnicowane, lecz zawsze ogranicza prawa użytkownika łamiącego zasady w trosce o innych kupujących czy sprzedających. Sankcje wskazane w regulaminie polegają na:

- anulowaniu naszej aukcji

- ograniczeniu uprawnień naszego konta

- a nawet zawieszenie konta eBay.

Podstawowe zasady przedstawione na stronie eBay dotyczą zalecanej uczciwości kontrahentów i chronią bezpieczeństwo transakcji. Są one wyjaśnione i szczegółowo opisane. W skrócie te podstawowe zasady można wyrazić następująco:

1. Nie masz zamiaru kupować przedmiotu - nie licytuj go i nie zaznaczaj opcji kup teraz, zaleganie z płatnościami zgłoszone pracownikom serwisu skutkują konkretnymi konsekwencjami.

2. Każda oferta złożona na licytacji wiąże użytkownika, który ją złożył - nie można licytować bez zamiaru kupna, jest to na eBay zabronione.

3. Użytkownik nie ma prawa do zakłócania transakcji, nawet działając w dobrej wierze. Nie wolno oczerniać osoby sprzedającej przed licytującymi, wysyłając im wiadomości o treści obciążającej sprzedającego lub jego przedmioty

4. Nie wolno użytkownikom sprzedającym manipulować aukcją - przykładowo wycofywać ofertę, gdy cena uzyskana na licytacji nam nie odpowiada.

5. Sztuczne podbijanie cen w czasie trwania licytacji również jest zabronione

6. Zapewnienie anonimowości licytujących w celu ich bezpieczeństwa jest uzyskane (podobnie jak na Allegro) przez zasłanianie środkowych liter loginów użytkowników - pełną nazwę użytkownika widzi tylko sprzedawca

7. Sprzedawca może określić, jakie warunki musi spełniać kupujący, aby mógł on brać udział w licytacji (jeśli użytkownik nie spełnia wymagań, nie może przedmiotu licytować ani kupić)

8. Niedozwolone jest przeniesienie sprzedaży poza serwis eBay na skutek prywatnego porozumiewania się kontrahentów (np. drogą mailową)

9. Kategoryczny zakaz dotyczy podawania fałszywych danych kontaktowych

10. Nadużywanie opinii jest zabronione - nie można ich dowolnie zmieniać, usuwać - stanowią one o reputacji danego użytkownika i naruszają jego prawa w ramach portalu

Naruszenia powyższych zasad należy zgłaszać serwisowi eBay za pomocą odpowiednich formularzy kontaktowych. Przy każdym zgłoszeniu należy jasno wyrazić (przytoczyć) zasadę, którą uważamy za złamaną. Należy ją także odnieść do konkretnej aukcji i konkretnych przedmiotów. eBay nie ujawnia wyników prowadzonych dochodzeń ze względu na politykę prywatności, lecz potwierdzone naruszenie wywoła określone sankcje wobec łamiącego zasady użytkownika.

Ważne jest, jaka forma płatności została przez nas wskazana. eBay preferuje system PayPal, lecz możliwe jest dokonanie płatności niemal w każdej formie, o ile wskazał ją sprzedający. Najbardziej odradzaną formą płatności jest przesłanie gotówki pocztą, ze względu na bariery w różnych krajach oraz niskie bezpieczeństwo takiej formy płatności - stąd jest ona nie zalecana i wykluczana przez eBay.

Problemy można rozwiązywać za pomocą mediacji i mechanizmów rozstrzygania sporów. Sprawę można rozstrzygnąć tylko w tym krajowym serwisie eBay, w którym kupujący nabył przedmiot. Zawsze następuje przekierowanie do właściwego serwisu.

 


W jaki sposób i kiedy wnosić skargę do Rzecznika Praw Konsumenta?
Dowiedz się, jakie są zasady wysyłania ofert handlowych!
Czy można zwrócić towar bez podania przyczyny?
Kiedy możemy serwisować towar?
Przeżyłeś wakacyjny horror? Pomoże Ci tabela frankfurcka!
Czy rękojmia obowiązuje przy zakupach przez Internet?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.