Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Prawo » Prawo Karne » Zakłócanie ciszy nocnej, Co grozi za zakłócanie ciszy nocnej

Robisz dużą imprezę? Dowiedz się, co grozi za zakłócanie ciszy nocnej

Informacje o poradzie

EwelinaEwelina

autor porady:
Ewelina Paździora

spec. działu: Prawo

dodano: 2012-01-03 08:33:29

wyświetleń: 7142

Słowa kluczowe

zobacz również

Zakłócanie ciszy nocnej jest bardzo popularnym wykroczeniem, za które może ukarać policja lub straż miejska. Na podstawie jednego przepisu policja może również interweniować w ciągu dnia, gdy natężenie hałasu przekracza znacznie przyjęte powszechnie normy.

Zakłócanie ciszy nocnej (lub dziennej) jest wykroczeniem polegającym na zakłócaniu spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego. Zachowaniem, jakie uznaje się za zakłócanie, jest: krzyk, hałas, alarm lub inny wybryk (np. nieobyczajny – wywołujący zgorszenie w miejscu publicznym).1 Kary, jakie ustawa przewiduje za zakłócanie ciszy nocnej, to:
1.areszt – w wymiarze od 5 do 30 dni
2.ograniczenia wolności – w wymiarze 1 miesiąca
3.grzywny – w maksymalnej wysokości do 5.000 zł

W przypadku wykroczenia polegającego na zakłócaniu ciszy nocnej funkcjonariusz policji czy straży miejskiej zamiast mandatu karnego czy skierowania do sądu rejonowego wniosku o ukaranie, może zastosować środek karny w postaci nagany, jeżeli uzna, że uwzględniając okoliczności czynu i osobę sprawcy zastosowanie nagany jest wystarczające do wdrożenia poszanowania prawa.2

Jeżeli policjant nałoży na nas mandat karny za zakłócanie ciszy nocnej, mamy prawo go nie przyjąć – wówczas zostanie sporządzony wniosek do sądu rejonowego o ukaranie. Przed sądem sprawca wykroczenia może korzystać z pomocy prawnika i bronić się skutecznie, zwłaszcza jeżeli nie było możliwości wyjaśnienia policjantowi, dlaczego popełniono wykroczenie. Należy pamiętać, że sąd wymierzając karę bierze pod uwagę następujące okoliczności łagodzące:

- działanie sprawcy wykroczenia spowodowane ciężkimi warunkami rodzinnymi czy osobistymi
- działanie pod wpływem uzasadnionego silnego wzburzenia
- działanie z powodów zasługujących na uwzględnienie (usprawiedliwionych okolicznościami)
- dotychczasowy tryb życia sprawcy wykroczenia3

Sąd także bierze pod uwagę okoliczności obciążające sprawcę, zwłaszcza jeżeli czyn opisany jako zakłócanie ciszy nocnej został popełniony:

- gdy sprawca działał pod wpływem alkoholu, środków odurzających czy innych podobnych substancji
- w okolicznościach wskazujących na to, że czyn miał charakter chuligański. Charakter chuligański wykroczenia polega na umyślnym godzeniu w porządek publiczny lub spokój publiczny – bez powodu - - lub z błahego powodu. W przypadku wykroczenia o charakterze chuligańskim nie jest możliwe udzielenie nagany.
- w przypadku wykroczenia polegającego na zakłócaniu ciszy nocnej karalne są również pomocnictwo i podżeganie4

Policja często również interweniuje, gdy ciszę nocną zakłócają uporczywie szczekające w porze nocnej psy. Takie interwencje są uzasadnione, gdyż to właściciel odpowiada za zachowanie pupila i powinien zapewnić psu takie warunki w nocy, by ten nie wył i nie szczekał uporczywie.

Obowiązki w zakresie utrzymania psa obciążają właściciela zwierzęcia i możemy zostać ukarani mandatem za zachowanie naszego pupila, sprawa może także trafić do sądu. W taki przypadku należy w drodze obrony wykazać, że wobec zwierzęcia zastosowano właściwe środki ostrożności, że pies niepokoił się hałasami dobiegającymi z korytarza czy zza ściany, nie został zamknięty sam itp.

1. Art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń
2. Art. 36 Kodeksu wykroczeń
3. Art. 33 § 3 Kodeksu wykroczeń
4. Art. 51 § 3 Kodeksu wykroczeń


Kiedy można zastosować dozór elektroniczny skazanego?
Co grozi za uwiedzenie osoby niepełnoletniej?
Kara za posiadanie marihuany
Jak wyłączyć sędziego w sprawie karnej?
 Jakie są skutki niestawienia się przed sądem?
Jakie uprawnienia ma policja przy przeszukaniu mieszkania?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.