Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Prawo » Prawo Karne » Wypadek drogowy - Spowodowanie wypadku drogowego , Jaka kara za spowodowanie wypadku na drodze

Jaka kara grozi za spowodowanie wypadku drogowego?

Informacje o poradzie

EwelinaEwelina

autor porady:
Ewelina Paździora

spec. działu: Prawo

dodano: 2011-08-01 09:41:55

wyświetleń: 16759

Słowa kluczowe

zobacz również

Wypadek drogowy nie jest tym samym co kolizja drogowa. Skutkiem wypadku drogowego jest śmierć lub obrażenia ciała, natomiast kolizja drogowa to zwyczajna stłuczka, kończąca się zarysowaniem karoserii samochodu czy uszkodzeniem np. zderzaka. W wypadku kolizji drogowej sprawa może zakończyć się mandatem, zaś ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy. Wypadek samochodowy, w wyniku którego nastąpiła np. śmierć jakiejś osoby jest przestępstwem określonym w kodeksie karnym. Na czym polega i jak ocenia się wypadek drogowy? Na co zwróci uwagę prokurator i jakie kary grożą za spowodowanie takiego wypadku? Na te pytania postaram się odpowiedzieć.

Wypadkiem drogowym jest przykładowo potrącenie rowerzysty, powodujące u niego obrażenia ciała powyżej 7 dni, zderzenie z motocyklem w wyniku którego dochodzi do śmierci lub obrażenia ciała któregoś z uczestników wypadku, zderzenie samochodów z takim skutkami czy śmiertelne potrącenie pieszego. W każdym z tych wypadków ważne są okoliczności związane z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa, określonych w prawie o ruchu drogowym. Przykładowo można wymienić, jakie zasady są brane przez prokuraturę i policję pod uwagę:

- prawidłowa obserwacja przedpola jazdy

- zachowanie kwalifikowanej ostrożności na skrzyżowaniu z przejściem dla pieszych (zwolnienie pojazdu do prędkości niższej, niż administracyjna prędkość dopuszczalna w danym miejscu, przykładowo w terenie zabudowanym - gdzie w południe można jechać z prędkością 50 km/h przed przejściem dla pieszych należy zawsze zwolnić do 40 km/h lub mniej, w zależności od warunków atmosferycznych)

- w okolicach szkoły należy brać pod uwagę możliwość wtargnięcia dzieci na jezdnię, gdyż dorosły obywatel powinien wiedzieć, że dzieci w wieku szkolnym są nieprzewidywalne - zwłaszcza, gdy informuje o tym znak ostrzegawczy

- obowiązek jazdy z taką prędkością, która zapewnia panowanie nad pojazdem

- zasada ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu itp.

Przestępstwo z art. 177 k.k. popełnia osoba, która naruszając (nawet nieumyślnie) zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym (określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym) powoduje wypadek (1). Nieumyślność oznacza, że sprawca wypadku nie chciał celowo go spowodować, wynikło to z jego nieuwagi i opóźnionej reakcji na zagrożenie lub jazdy niesprawnym samochodem. Nieumyślność nie oznacza braku winy - wsiadając np. do zepsutego samochodu powinniśmy się liczyć z jego awarią, która może doprowadzić do wypadku. Nieumyślność to także brak zachowania należytej ostrożności w czasie jazdy przez lekceważenie chociażby ograniczeń prędkości.

Nie zawsze spowodowanie wypadku jest przestępstwem. To właśnie różni wypadek od kolizji drogowej. Aby mówić o popełnieniu przestępstwa przez spowodowanie wypadku musi wystąpić skutek, który ustawa przewiduje (powstanie skutku decyduje o tym, czy wypadek jest przestępstwem i jako taki może być oceniany). Skutkiem przestępstwa spowodowania wypadku drogowego jest śmierć innej osoby (innego uczestnika ruchu, pasażera, pieszego itd.) lub obrażenia ciała wywołanie u innej osoby w wyniku wypadku (2).

Kary, jakie przepisy ustawy przewidują za popełnienie tego występku są uzależnione od okoliczności i niekiedy przyczyny wypadku. W związku z tym, powodując wypadek drogowy narażamy się na karę:

- Pozbawienia wolności do lat 3 - jeżeli wypadek spowodowaliśmy prowadząc nie pod wypływem alkoholu, zaś na skutek wypadku inna osoba doznała średnich obrażeń ciała (np. spędziła w szpitalu mniej niż 7 dni) (3). Jeżeli sprawca prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wypływem środków odurzających i spowodował wypadek - kara będzie surowsza - taki sprawca może trafić do więzienia nawet na 4 lata i 6 miesięcy.

- Pozbawienia wolności na okres nie mniejszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 8 lat - jeżeli w momencie wypadku byliśmy trzeźwi, lecz na skutek wypadku poniosła śmierć inna osoba lub inna osoba doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (przez ciężki uszczerbek na zdrowiu należy rozumieć utratę wskutek wypadku wzroku, słuchu, możliwości rodzenia dzieci przez kobietę, trwałej niezdolności do pracy czy innej długotrwałej, ciężkiej choroby)(4). Znacznie surowiej traktowany jest sprawca takiego wypadku, który w momencie jego spowodowania był nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających - wówczas grozi mu kara nie niższa niż 1 rok i 2 miesiące pozbawienia wolności, oraz nie wyższa niż 12 lat więzienia (5).

 

 

Uwaga:

Uwaga! Jeżeli na skutek wypadku ucierpiała wyłącznie osoba najbliższa dla sprawcy wypadku policja nie może samodzielnie wszcząć przeciwko sprawcy postępowania - może to uczynić na wniosek osoby poszkodowanej w wyniku wypadku.

 

Oprócz powyższych kar Sąd może orzec (a niekiedy musi orzec) wobec sprawcy środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Zakaz prowadzenia pojazdów może zostać orzeczony:

- Tylko w odniesieniu do jednego rodzaju pojazdu na czas określony, jeżeli spowodowaliśmy wypadek stanowiący opisane powyżej przestępstwo, zaś sąd dodatkowo uzna, że nasze zachowanie na drodze może stanowić w przyszłości zagrożenie (np. sprawca notorycznie przekraczał prędkość i to stanowiło przyczynę wypadku).

- W odniesieniu do wszystkich pojazdów na czas określony, jeżeli sprawca w momencie wypadku był nietrzeźwy, pod wpływem środków odurzających lub zbiegł z miejsca wypadku. W takim przypadku sąd zawsze musi orzec o zakazie prowadzenia pojazdów z uwagi na nietrzeźwość sprawcy i jego naganne zachowanie (nieudzielanie pomocy ofierze wypadku).

- Sąd musi orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, w dodatku dożywotnio, jeżeli sprawca nie dość że był nietrzeźwy lub zbiegł z miejsca zdarzenia to skutkiem wypadku była śmierć lub trwałe kalectwo ofiary wypadku (6).

 

Źródła:

1) Art. 177§ 1 Kodeksu Karnego

2) Art. 157§ 1 Kodeksu karnego

3) Art. 177 § 2 Kodeksu karnego

4) Art. 156 § 1 Kodeksu karnego

5) Art. 178 Kodeksu Karnego

6) Art. 42 Kodeksu Karnego

 


Świadek w procesie karnym - prawa i obowiązki świadka
Co grozi za składanie fałszywych zeznań?
Jak napisać skargę na pracodawcę do Państwowej Inspekcji Pracy?
Jak napisać zawiadomienie o przestępstwie?
Jaka kara grozi za przywłaszczenie mienia?
Jaka kara grozi za prowadzenie samochodu bez prawa jazdy?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.