Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Prawo » Prawo Karne » Plagiat pracy magisterskiej, Kara za plagiat pracy

Co grozi za plagiat pracy magisterskiej?

Informacje o poradzie

EwelinaEwelina

autor porady:
Ewelina Paździora

spec. działu: Prawo

dodano: 2011-02-09 09:52:49

wyświetleń: 8119

Słowa kluczowe

zobacz również

Plagiat pracy magisterskiej jest naruszeniem praw autorskich osoby, której dzieło przepisaliśmy jako własne. Nie oznacza to, że nie można korzystać z cytatów czy opracowań czy opisywać podobne wnioski własnymi słowami. Jednak odpisywanie całych zdań z cudzej publikacji stanowi naruszenie prawa i może doprowadzić do odebrania nam tytułu magistra.

Plagiat pracy magisterskiej i odpowiedzialność karna za jego dokonanie należy do zakresu prawa autorskiego. Specyfika tego prawa polega na tym, że plagiat może być różnie interpretowany przez sądy, co w efekcie ułatwia obronę oskarżonemu. Nieczęsto cała praca stanowi plagiat - często wyłącznie jakiś fragment może mieć taki charakter, nawet przez nieuwagę autora, który nie umieścił odpowiedniego przypisu ze wskazaniem jego pierwotnego źródła. Czy w takim wypadku również należy spodziewać się tak surowych kar?

Plagiat pracy magisterskiej najczęściej zostaje odkryty przez promotora czy pracownika uczelni, na której praca została oddana czy nawet już obroniona. Podejrzenie popełnienia przestępstwa plagiatu zostaje zgłoszone do prokuratora i zostaje wszczęte postępowanie karne przeciwko osobie, która posłużyła się cudzym utworem lub przywłaszczyła sobie jego autorstwo w całości lub części.

plagiat mgr karaphotoxpress.com

Na czym polega taki plagiat?
- na przepisaniu całej pracy ze źródła, które nie zostało zacytowane, lecz przepisane i nie oznaczone jako cytat (dotyczy to również publikacji zamieszczanych w serwisach internetowych)
- jeżeli praca magisterska składa się z fragmentów dzieł autorstwa różnych autorów, bez ich wskazania w przypisach lub po prostu nie wskazując, że niektóre fragmenty stanowią cytat
- na zapłaceniu innej osobie za napisanie „w naszym imieniu” pracy magisterskiej - jest to plagiat, gdyż osobiste prawa autorskie rzeczywistego autora pracy są niezbywalne i w takim wypadku zawsze podszywamy się pod autora pracy

Przepisy regulujące odpowiedzialność karną za dokonanie plagiatu pracy magisterskiej za przestępstwo uznają przywłaszczenie (czyli zagarnięciu cudzej pracy - cudzego dzieła - i uznaniu go za swoje) oraz wprowadzenie w błąd w kwestii autorstwa całości pracy magisterskiej lub jej części (fragmentów, cytatów). Przejęcie i udostępnienie pod swoim nazwiskiem nawet jednego cytatu będzie w sensie ścisłym plagiatem. Każdy cytowany fragment powinien zawierać informacje dotyczące autora cytatu i tytuł dzieła, z jakiego pochodzi fragment. Sama zbieżność wniosków nie wystarczy do udowodnienia, ze praca jest plagiatem - musi zaistnieć przejęcie specyficznych dla autora form ich wyrażenia.

Przedstawienie pracy magisterskiej będącej plagiatem jest przestępstwem i podlega karze:
- grzywny
- kary ograniczenia wolności
- kary pozbawienia wolności do 3 lat (1)

Posłużenie się taką pracą dla zdobycia dyplomu magistra również można uznać za przestępstwo, gdyż student pokazując pracę jako swoją dąży do uzyskania dokumentu (dyplomu), który ma potwierdzać, że napisał i obronił pracę - co jest nieprawdą, gdyż praca nie została przez niego samodzielnie napisana. Można by uznać takie zachowanie za przestępstwo polegające na wyłudzeniu potwierdzenia nieprawdy z kodeksu karnego (2).

Uczelnia może podjąć także własne kroki postaci postępowania wyjaśnienia okoliczności i nawet podjęcia decyzji o stwierdzeniu nieważności uzyskanego tytułu zawodowego magistra.

Źródła:
1) Art. 115 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (z późniejszymi zmianami)
2) Art. 272 kodeksu karnego


Kto i kiedy płaci za pobyt w izbie wytrzeźwień?
Jak napisać wniosek o zatarcie skazania?
Jak wyłączyć sędziego w sprawie karnej?
Zastanawiasz się co grozi za ucieczkę z miejsca wypadku? Przeczytaj!
Co grozi za uwiedzenie osoby niepełnoletniej?
Krótszy pobyt w więzeniu - jak i kiedy ubiegać się o zwolnienie warunkowe?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.