Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Prawo » Prawo Karne » Nieuzasadnione wezwanie policji, Bezpodstawne wezwanie policji - kary

Co grozi za bezpodstawne wezwanie policji

Informacje o poradzie

EwelinaEwelina

autor porady:
Ewelina Paździora

spec. działu: Prawo

dodano: 2011-02-09 10:35:04

wyświetleń: 8895

Słowa kluczowe

zobacz również

Nieuzasadnione wezwanie policji na interwencję stanowi wykroczenie. Praktyka pokazuje, że nadużywanie telefonu alarmowego Policji (997, 112) przeszkadza policji w wykonywaniu pracy, patrol wysłany na nieistniejącą interwencję marnuje czas. Takim wybrykom miały zapobiec kary przewidziane w kodeksie wykroczeń, lecz nie odstraszają one żartownisiów przed wywoływaniem fałszywego alarmu.

Nieuzasadnione wezwanie policji, aby było karalne i stanowiło wykroczenie musi mieć charakter celowy, czyli umyślny. Często jest to celowy dowcip czy też próba uprzykrzenia życia nie lubianym sąsiadom. Takie zachowania nie powinny powodować wezwania policji na interwencję z powodu nieistniejącego zakłócania ciszy nocnej, rzekomej awantury czy innej sytuacji uzasadniającej podjęcie przez policję działań.

Kodeks wykroczeń dla osoby, która złośliwie lub dla głupiego żartu chcąc wywołać interwencję policji zgłasza fałszywy alarm, (lub innym sposobem - wołając o pomoc, specjalnie prowokując sytuację itp.) przewiduje następujące kary:
- aresztu (w wymiarze od 5 do 30 dni)
- kary ograniczenia wolności
- karze grzywny do 1.500 zł (1)

wezwanie policji bezpodstawnephotoxpres.com

Kary te można modyfikować - w zależności od stopnia winy, złośliwości działania czy powagi zgłoszenia. Są one wskazane w ustawie przedziałami ze wskazaniem na najwyższe jej wymiary - w praktyce np. orzeczona kara grzywny może być niższa. Przy tym sąd grodzki stwierdzi, czy nieuzasadnione wezwanie policji wynikało z umyślnego celowego działania, czy też było przyczyną jakiegoś zdarzenia, które nas przestraszyło i usprawiedliwia nasz niepokój i wezwanie policji. Kara za takie wykroczenie jest nakładana przez sąd rejonowy wydział grodzki - na wniosek policji o ukaranie za nieuzasadnione wezwanie funkcjonariuszy.

Przepis ten nie dotyczy wyłącznie policji - wezwanie straży miejskiej czy karetki pogotowia, straży pożarnej dla żartu również skończy się ukaraniem. Poza tymi karami ustawa przewiduje możliwość orzeczenia nawiązki w wysokości do 1,000 zł za podjęcie przez funkcjonariuszy niepotrzebnej czynności - np. przyjechania na miejsce zdarzenia w pełnej gotowości.

Jeżeli już zostały nam postawione zarzuty i sąd grodzki rozstrzyga wniosek policji dotyczący ukarania nas na nieuzasadnione wezwanie policji można skorzystać z prawa złożenia wyjaśnień i przekonać sąd, ze nasz telefon wynikał np. z obawy i złego odczytania sytuacji, nie był to celowy wybryk mający umyślnie spowodować bezcelową interwencję policji. Można w takich okolicznościach wnioskować o zastosowanie łagodniejszej kary w postaci nagany, z uwagi na nikłą społeczną szkodliwość czynu. Poza tym zawsze należy podkreślać, że silne wzburzenie wywołane okolicznościami uzasadniało wezwanie policji i nie miało przy tym cech żartu czy złośliwości. Wykroczenie nieuzasadnionego wezwania policji wymaga stwierdzenia złośliwości lub swawoli przy wprowadzaniu w błąd oraz świadomą chęć wywołania niepotrzebnej czynności w postaci przyjazdu patrolu policji.

Poza tym należy starać się, aby w okolicy przebywali jacyś świadkowie - gdyż sąd zazwyczaj wierzy „bezstronnym” funkcjonariuszom, nie zaś osobie obwinionej (w sprawach o wykroczenia nie ma osoby „oskarżonego”). Także, gdy policja w takiej sytuacji żąda wylegitymowania się po przyjechaniu z powodu fałszywego wezwania, my zaś podamy fałszywe dane osobowe - narazimy się na karę grzywny, gdyż jest to umyślne wprowadzenie w błąd instytucji upoważnionej do legitymowania (2).

Źródła:
1) Art. 66 ustawy z dnia 20 maja 1971 roku kodeks wykroczeń z późniejszymi zmianami
2) Art. 65 ustawy z dnia 20 maja 1971 roku kodeks wykroczeń z późniejszymi zmianami

 


Co grozi za wzięcie łapówki?
Czy warto dobrowolnie poddać się karze?
 Jakie są skutki niestawienia się przed sądem?
Jak napisać wniosek o zatarcie skazania?
Czym jest paserstwo i jaka kara za nie grozi?
Co grozi za plagiat pracy magisterskiej?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.