Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Praca i Finanse » Ubezpieczenia i Emerytury » Zwolnienie lekarskie, Zasady wystawiania zwolnień lekarskich

Zasady wystawiania zwolnień lekarskich. Poznaj je z nami!

Zwolnienie lekarskie jest jednym z najważniejszych dokumentów, który potwierdza okres naszej niezdolności do pracy. Jest również niezbędnym dokumentem, który przy ustalaniu prawa do zasiłku stwierdza naszą czasową niezdolność do pracy, konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny czy pobyt w zakładzie opieki zdrowotnej.

 

Lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie musi przede wszystkim wziąć pod uwagę stan zdrowia pacjenta, ale również rodzaj i warunki pracy badanej osoby. Niezwykle ważne jest prawidłowe określenie dat przez lekarza, ponieważ zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia przeprowadzenia badania lub ewentualnie od następnego dnia po badaniu. Wyjątkiem jest wypisanie zwolnienia za okres nie większy niż czwarty dzień po badaniu jeżeli bezpośrednio po nim przypadają dni wolne od pracy lub badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy. Zwrócenie uwagi na datę wystawienia zwolnienia jest istotne, gdyż lekarze bardzo często popełniają błędy w tej kwestii.

Bardzo ważną kwestią jest stosowanie odpowiednich kodów literowych przy wystawianiu zaświadczenia lekarskiego. Są one niezbędne do ustalenia wysokości zasiłku chorobowego i określenia uprawnień wnioskodawcy. Przy wystawianiu zwolnień lekarskich używane są odpowiednie kody:

kod A – to niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą;

kod B – niezdolność do pracy przypadająca na czas ciąży;

kod C – niezdolność spowodowana spożywaniem i nadużyciem alkoholu;

kod D – niezdolność spowodowana gruźlicą;

kod E – niezdolność spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania wynosi więcej niż 14 dni lub inną chorobą, której objawy ujawniają się po więcej niż 14 dniach.

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest z dwiema kopiami. Oryginał trafia do ZUS (w ciągu 7 dni od wystawienia), pierwsza kopia trafia w ręce ubezpieczonego, a druga jest przechowywana przez wystawiającego lekarza przez okres 3 lat.

Prawidłowe wystawienie tego dokumentu jest bardzo ważne dla ubezpieczonego pacjenta, który dzięki temu ma możliwość starania się o zasiłki chorobowe, jak i samego lekarza, dla którego nieprawidłowe wystawienie zwolnienia lekarskiego może oznaczać poważne kłopoty. Jeżeli lekarz wystawi zwolnienie bez przeprowadzenia badania Zakład Ubezpieczeń Społecznych może cofnąć lekarzowi uprawnienia do wystawiania jakichkolwiek zaświadczeń.

 


Na co zwracać uwagę przy zakupie ubezpieczenia NNW?
Czym jest renta dożywotnia?
Czym są okresy składkowe i nieskładkowe?
Czym jest Indywidualne Konto Emerytalne?
Jak uzyskać odszkodowanie z OC?
Jak się ubezpieczyć od utraty pracy?
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.