Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Praca i Finanse » Ubezpieczenia i Emerytury » Wypłata pieniędzy z OFE, Kiedy można wypłacić środki z OFE?

Kiedy można wypłacić środki z OFE?

Przystąpienie do wybranego Otwartego Funduszu Emerytalnego lub w przypadku niedokonania wyboru – losowe przypisanie do funduszu jest obowiązkiem każdej osiągającej dochody osoby. W drugim filarze odkładane przez nas składki są inwestowane, zmienia się zatem ich wartość w czasie. W odniesieniu do gromadzonych na poczet przyszłej emerytury pieniędzy wątpliwości budzi możliwość ich wypłacenia. Czy możliwe jest zatem dokonanie wypłaty środków zgromadzonych w Otwartym Funduszu Emerytalnym? W jaki sposób i kiedy można tego dokonać?

Kiedy wypłacane są pieniądze z OFE?

Są dwie zasadnicze sytuacje, w których pieniądze są wypłacane z funduszu emerytalnego. Pierwsza z nich ma miejsce w przypadku śmierci członka OFE, druga – w sytuacji rozwodu. Wypłata środków z OFE podlega przepisom rozdziału 13 Ustawy o OFE.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE

Należy podkreślić, że środki zgromadzone w Otwartym Funduszu Emerytalnym mogą podlegać dziedziczeniu. Dziedziczone mogą być pieniądze z OFE tylko wówczas, gdy dana osoba nie pobiera jeszcze emerytury, a sama emerytura nie została jeszcze skalkulowana i wypłacana. Środki, które zostały zgromadzone, dziedziczy w połowie wysokości współmałżonek, a w drugiej połowie osoby wskazane jako uposażone. Po śmierci uczestnika OFE pieniądze z funduszu wypłaca się w gotówce (muszą zostać jednak spełnione pewne warunki, np. gdy współmałżonek zmarłego członka OFE nie ma prawa do emerytury, ale ukończył 60 lat – kobieta i 65 lat  – mężczyzna) lub, jak ma to miejsce najczęściej, pozostają one w systemie na koncie emerytalnym. Po uzyskaniu przez małżonka zmarłej osoby wieku emerytalnego zostają wypłacane.

Bardzo istotne jest zatem wskazanie osoby, która ma dziedziczyć zgromadzone środki, gdyż znacznie upraszcza to procedurę wypłaty środków. Jeżeli członek funduszu nie wskaże uposażonych, po jego śmierci odziedziczenie środków wymaga, poza innymi dokumentami, dostarczenia również wyroku sądu o nabyciu spadku.

Dzielenie środków z Otwartego Funduszu Emerytalnego

Pieniądze zgromadzone w funduszu emerytalnym OFE w przypadku rozwodu małżonków są dzielone podobnie jak cały majątek. Część, która należy się drugiemu małżonkowi, zostaje przekazana na jego konto w jego funduszu emerytalnym OFE.

Źródło:
1. Czy można wypłacić pieniądze z funduszu emerytalnego OFE, fundusz.info, dostępny w Internecie: fundusz.info/czy-mona-wyplacic-pieniadze-z-funduszu-emerytalnego-ofe.
2. Śmierć członka otwartego funduszu emerytalnego, prawnik-online.eu, dostępny w Internecie: www.prawnik-online.eu/porady-prawne/smierc-czlonka-otwartego-funduszu-emerytalnego.
3. Wypłata pieniędzy z funduszu emerytalnego OFE, fundusz.info, dostępny w Internecie: fundusz.info/wyplata-pieniedzy-z-funduszu-emerytalnego-ofe.


Czy warto ubezpieczyć koszty pogrzebu i jak to zrobić?
Jak zmieniło się wpłacanie składek do OFE?
Kapitałowy system emerytalny - na czym właściwie polega?
Studenci a OFE, czyli - kiedy zacząć odprowadzać składki?
Sprawdź, jakie ubezpieczenie od kradzieży wybrać!
Ile wynoszą i na co są przeznaczane składki na ubezpieczenie społeczne?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.