Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Praca i Finanse » Ubezpieczenia i Emerytury » Składki na ubezpieczenie społeczne, Ile wynoszą i na co są przeznaczane składki na ubezpieczenie społeczne

Ile wynoszą i na co są przeznaczane składki na ubezpieczenie społeczne?

W Polsce wyróżniamy cztery rodzaje ubezpieczeń społecznych, a od każdego z nich opłaca się składki w ściśle określonej wysokości. Ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe i to z nich wypłacane są emerytury, renty czy wszelkiego rodzaju zasiłki.

 

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne wyrażane są w formie stopy procentowej, która jest jednakowa dla każdej ubezpieczonej osoby. Wyjątkiem jest stopa procentowa ubezpieczenia wypadkowego, której wysokość zależy od poziomu zagrożenia zawodowego i ewentualnych skutków zagrożeń.

Pierwszym z obowiązkowych ubezpieczeń jest ubezpieczenie emerytalne, którego składka wynosi 19,52 %. Wskaźnik ten odnosi się do osiągniętego wynagrodzenia lub uzyskanego dochodu, czyli podstawy wymiaru składki. Ubezpieczony płaci w tym wypadku 9,76%, drugie tyle płatnik.

Kolejnym rodzajem jest ubezpieczenie rentowe, którego wysokość wynosi 6%, z czego ubezpieczony płaci 1,5%, a płatnik składek 4,5%. Wysokość innego ubezpieczenia, chorobowego, wynosi 2,45%, natomiast za ubezpieczenie wypadkowe zapłacimy (w zależności od tzw. stopnia wypadkowości) od 0,67% do 3,33%.

Wszystkie składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne trafiają na prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych konto ubezpieczonego. Warto jednak pamiętać, iż w część z odprowadzanych składek trafia na konta Otwartych Funduszy Emerytalnych (2,3%). Odprowadzanie składek dla OFE jest obowiązkowe dla osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r., a dobrowolne dla osób urodzonych w latach 1948-1968.

 


Jak ubezpieczyć auto na kredyt?
Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?
Czym jest III filar emerytalny?
Jak powinien ubezpieczyć się bezrobotny?
Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia od kradzieży samochodu
Kogo i co warto ubezpieczyć?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.