Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Praca i Finanse » Firma » Pomysły na biznes w domu, Jaka firma w domu

Pomysły na biznes w domu - jak pracować w domu?

Prowadzenie firmy w zaciszu własnego mieszkania czy domu nie jest działką zarezerwowaną jedynie dla młodych przedsiębiorczych mam. Rozwinięcie dobrze prosperującej działalności gospodarczej, nie ruszając się z fotela, nie jest niczym trudnym. Wszystko zależy od pomysłu, chęci, zaangażowania i kreatywności. Uaktywnianie zawodowo kobiet wychowujących dzieci, czy osób niepełnosprawnych to jedna z opcji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zainwestować w tę formę działalności, tylko dla tego, że nam odpowiada.

Firma w domu może mieć charakter pracy dorywczej, niepełnowymiarowej, której poświęcamy tyle czasu, ile możemy, ale także charakter pełnowymiarowy. Sposobem na pracę w domu może być zatrudnienie w firmie, która taką formę zatrudnienia respektuje. Jeśli jesteśmy dziennikarzem, specjalistą IT, marketingowcem, architektem, z powodzeniem możemy pracować w domu, samemu wyznaczając sobie godziny i tempo pracy.

Jeśli jednak nie lubimy być zależni od etatu i poważnie myślimy nad swoim biznesem, możliwości są ogromne. Głównie Internet daje nam ogromne szanse na prowadzenie działalności z własnego fotela. Dodatkowym atutem poza wolnością jest zredukowanie wydatków, związanych z utrzymaniem lokalu, przeznaczonego na działalność firmy. Posiadając otwartą działalność gospodarczą z siedzibą w mieszkaniu, będziemy mogli część kosztów utrzymania jego powierzchni użytkowej, odliczyć sobie od podatku, tak jak wydatki związane z eksploatacją naszego prywatnego samochodu, zakupem sprzętów. Otwarcie e-biznesu wiąże się również z możliwością otrzymania dotacji nawet do pięciuset sześćdziesięciu tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Pod warunkiem, że nasz biznes spełni wymogi szeroko pojętej innowacyjności.

Aby pracować w domu wystarczy założyć sklep internetowy. Możemy sprzedawać różnego rodzaju produkty, których sprzedaż oscyluje wokół naszych zainteresowań i wiedzy. Wiąże się to wprawdzie z utworzeniem małej hurtowni w salonie czy piwnicy, ale opłacalność – jeśli jesteśmy wystarczająco przedsiębiorczy – jest duża. Jeśli mamy zdolności manualne, możemy pokusić się o wyrób rękodzieła i sprzedaż za pomocą portali aukcyjnych czy stworzonego przez siebie sklepu internetowego. Decoupage, ręcznie robiona biżuteria, świece, haftowanie, odzież wykonana z dzianiny. Ręcznie zdobione karty świąteczne, papeteria, obrazy. W domu możemy szyć, także na zamówienie, zapraszając klientki do wydzielonej pracowni. Możemy założyć internetowy butik, w którym sprzedawać możemy kilka lub kilkanaście produktów wykonanych ręcznie. Wystarczy nawiązać kontakt z innymi osobami i pod jednym szyldem, sprzedawać bardzo teraz popularne rękodzieło.

Przy okazji założenia sklepu internetowego, uczestniczyć możemy w programach partnerskich, o których mowa w artykule „zarabianie przez Internet”, zarabiać możemy również na reklamach. Kolejnym sposobem na otwarcie firmy w domu jest „domowe przedszkole”. Jeśli posiadamy odpowiednią przestrzeń i rzecz jasna kwalifikacje, możemy nie tylko zarobić. Kiedy przedszkola zarówno prywatne, jak i państwowe są przepełnione, tworzenie przedszkoli domowych stało się normą. Od poniedziałku do piątku możemy opiekować się grupą pięciu do siedmiu maluchów, zapewniając im rozwój, a sobie satysfakcję i dodatkowe środki finansowe. Konkurencyjność przedszkoli prowadzonych w domach nad państwowymi, polega na możliwości zostawienia malucha na dłużej, czasem nawet na noc, w chwili kiedy rodzice nie mogą odebrać dziecka na czas.

Każdy pomysł na pracę w domu będzie możliwy do zrealizowania pod warunkiem, że znajdzie zainteresowanie odbiorców. Czasem nie trzeba nawet inwestować dużych środków, aby zacząć zarabiać. Komfort pracy w domu polega nie tylko na wyznaczaniu sobie ram czasowych pracy czy możliwości rozłożenia go pomiędzy pracę a na przykład opiekę nad dzieckiem. To również komfort psychiczny i satysfakcja, jaką osiągamy, ponieważ udało nam się uniezależnić, rozwijać przedsiębiorczość i kreatywne pomysły. Praca w domu niesie za sobą również zagrożenia, takie jak odcięcie się od społeczeństwa lub ograniczenie kontaktów, a także ryzyko „rozleniwienia”. Wymaga ona wiele samodyscypliny, którą musimy sobie narzucić sami. Nikt nie każe nam wstać na dzwonek budzika, pracować osiem godzin w biurze z miną świadczącą o zaangażowaniu. Zakładając biznes w domu sami szybko stwierdzimy, że za leżenie nikt nam raczej nie zapłaci.


Jak założyć własną firmę krok po kroku?
Jak sobie radzić z nieuczciwą konkurencją?
Czym jest Prawo Parkinsona? Jak działa?
Jak założyć agencję ubezpieczeniową?
Co opłaca się sprzedawać na Allegro?
Jakie są koszty działalności gospodarczej?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.