Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Praca i Finanse » Firma » Pomysły na biznes w domu, Jaka firma w domu

Pomysły na biznes w domu - jak pracować w domu?

Prowadzenie firmy w zaciszu własnego mieszkania czy domu nie jest działką zarezerwowaną jedynie dla młodych przedsiębiorczych mam. Rozwinięcie dobrze prosperującej działalności gospodarczej, nie ruszając się z fotela, nie jest niczym trudnym. Wszystko zależy od pomysłu, chęci, zaangażowania i kreatywności. Uaktywnianie zawodowo kobiet wychowujących dzieci, czy osób niepełnosprawnych to jedna z opcji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zainwestować w tę formę działalności, tylko dla tego, że nam odpowiada.

Firma w domu może mieć charakter pracy dorywczej, niepełnowymiarowej, której poświęcamy tyle czasu, ile możemy, ale także charakter pełnowymiarowy. Sposobem na pracę w domu może być zatrudnienie w firmie, która taką formę zatrudnienia respektuje. Jeśli jesteśmy dziennikarzem, specjalistą IT, marketingowcem, architektem, z powodzeniem możemy pracować w domu, samemu wyznaczając sobie godziny i tempo pracy.

Jeśli jednak nie lubimy być zależni od etatu i poważnie myślimy nad swoim biznesem, możliwości są ogromne. Głównie Internet daje nam ogromne szanse na prowadzenie działalności z własnego fotela. Dodatkowym atutem poza wolnością jest zredukowanie wydatków, związanych z utrzymaniem lokalu, przeznaczonego na działalność firmy. Posiadając otwartą działalność gospodarczą z siedzibą w mieszkaniu, będziemy mogli część kosztów utrzymania jego powierzchni użytkowej, odliczyć sobie od podatku, tak jak wydatki związane z eksploatacją naszego prywatnego samochodu, zakupem sprzętów. Otwarcie e-biznesu wiąże się również z możliwością otrzymania dotacji nawet do pięciuset sześćdziesięciu tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Pod warunkiem, że nasz biznes spełni wymogi szeroko pojętej innowacyjności.

Aby pracować w domu wystarczy założyć sklep internetowy. Możemy sprzedawać różnego rodzaju produkty, których sprzedaż oscyluje wokół naszych zainteresowań i wiedzy. Wiąże się to wprawdzie z utworzeniem małej hurtowni w salonie czy piwnicy, ale opłacalność – jeśli jesteśmy wystarczająco przedsiębiorczy – jest duża. Jeśli mamy zdolności manualne, możemy pokusić się o wyrób rękodzieła i sprzedaż za pomocą portali aukcyjnych czy stworzonego przez siebie sklepu internetowego. Decoupage, ręcznie robiona biżuteria, świece, haftowanie, odzież wykonana z dzianiny. Ręcznie zdobione karty świąteczne, papeteria, obrazy. W domu możemy szyć, także na zamówienie, zapraszając klientki do wydzielonej pracowni. Możemy założyć internetowy butik, w którym sprzedawać możemy kilka lub kilkanaście produktów wykonanych ręcznie. Wystarczy nawiązać kontakt z innymi osobami i pod jednym szyldem, sprzedawać bardzo teraz popularne rękodzieło.

Przy okazji założenia sklepu internetowego, uczestniczyć możemy w programach partnerskich, o których mowa w artykule „zarabianie przez Internet”, zarabiać możemy również na reklamach. Kolejnym sposobem na otwarcie firmy w domu jest „domowe przedszkole”. Jeśli posiadamy odpowiednią przestrzeń i rzecz jasna kwalifikacje, możemy nie tylko zarobić. Kiedy przedszkola zarówno prywatne, jak i państwowe są przepełnione, tworzenie przedszkoli domowych stało się normą. Od poniedziałku do piątku możemy opiekować się grupą pięciu do siedmiu maluchów, zapewniając im rozwój, a sobie satysfakcję i dodatkowe środki finansowe. Konkurencyjność przedszkoli prowadzonych w domach nad państwowymi, polega na możliwości zostawienia malucha na dłużej, czasem nawet na noc, w chwili kiedy rodzice nie mogą odebrać dziecka na czas.

Każdy pomysł na pracę w domu będzie możliwy do zrealizowania pod warunkiem, że znajdzie zainteresowanie odbiorców. Czasem nie trzeba nawet inwestować dużych środków, aby zacząć zarabiać. Komfort pracy w domu polega nie tylko na wyznaczaniu sobie ram czasowych pracy czy możliwości rozłożenia go pomiędzy pracę a na przykład opiekę nad dzieckiem. To również komfort psychiczny i satysfakcja, jaką osiągamy, ponieważ udało nam się uniezależnić, rozwijać przedsiębiorczość i kreatywne pomysły. Praca w domu niesie za sobą również zagrożenia, takie jak odcięcie się od społeczeństwa lub ograniczenie kontaktów, a także ryzyko „rozleniwienia”. Wymaga ona wiele samodyscypliny, którą musimy sobie narzucić sami. Nikt nie każe nam wstać na dzwonek budzika, pracować osiem godzin w biurze z miną świadczącą o zaangażowaniu. Zakładając biznes w domu sami szybko stwierdzimy, że za leżenie nikt nam raczej nie zapłaci.


Szukasz pomysłu na biznes? Podpowiadamy!
Czy warto wejść na giełdę? Jak wprowadzić swoją firmę na giełdę?
Co to jest franczyza?
Jak przeprowadzić selekcję CV?
Sala konferencyjna - Jak ułożyć krzesła w sali?
Jak założyć agencję turystyczną?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.