Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Praca i Finanse » Firma » Jak rozliczyć PIT-5, Rozliczenie PITu 5

Jak rozliczyć PIT-5?

PIT-5 jest to deklaracja na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy. Formularz ten, na podstawie art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r., jest obowiązkowy dla wszystkich tych podatników, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, a także tych którzy osiągają przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy czy innych umów o podobnych charakterze.

Podatnicy zobowiązani są do składania PIT-5 bez konieczności odwiedzania Urzędu Skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania lub pobytu. Deklarację składać możemy zatem listownie, pamiętając o zachowaniu terminu, w jakim można tego dokonać. Z chwilą kiedy dochody uzyskiwane z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, najmu czy dzierżawy przekroczą kwotę wolną od podatku, nabieramy obowiązku składania PIT-5 co miesiąc. Wysokość kwoty wolnej od podatku ogłaszana jest co rok z Ministerstwo Finansów. Wysokość zaliczek na podatek dochodowy będzie zmienna, ponieważ ustalana jest na podstawie obowiązującej skali podatkowej. Wykluczeniem będzie tutaj działalność gospodarcza pozarolnicza, w której przedsiębiorca zdecydował się na opodatkowanie dochodu, ujednoliconą stawką 19%.

PIT-5

Fot. photoxpress.com

Comiesięczne płacenie podatku za pomocą formularza PIT-5, pozwala państwu na zrównoważenie wpływów budżetowych w czasie, a przedsiębiorcy na rozłożenie obciążenia podatkowego. Jednorazowa wpłata byłaby zarówno niekorzystna dla państwa, jak i dla przedsiębiorcy.

Na podstawie art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r., od stycznie do listopada uiszczamy zaliczki do dnia 20 każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, która powinna być równa wysokości zaliczki za listopad, zapłacić będziemy musieli nie do 20 stycznia, a do 20 grudnia. Deklaracja PIT-5 ma na celu ustalenie wysokości dochodu lub straty i kwoty podatku do wysłania pomniejszoną o wysokość składki ZUS na ubezpieczenie zdrowotne.

W formularzu wpisujemy faktycznie uzyskany dochód, odliczamy wszystkie możliwe ulgi, następnie ustalamy wysokość podatku i wysokość miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. Osobami zwolnionymi z zaliczki, a tym samym ze składania formularza PIT-5, będą ci podatnicy, którzy korzystają ze zwolnienia podatkowego, jakim jest kredyt podatkowy. Do składania miesięcznych deklaracji, nie są zobowiązani również ci podatnicy, którzy wykorzystują uproszczoną formę płatności zaliczki na podatek dochodowy z działalności gospodarczej.


Jak bezbłędnie wypełnić PIT-40?
Jak rozliczyć delegację krajową?
Jak rozliczyć delegację zagraniczną?
 Jak założyć firmę na emeryturze?
 Jak rozliczyć podatek z Google AdSense?
Jak rozliczyć PIT-4R?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.