Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Praca i Finanse » Firma » Samochód w firmie koszty, Jak prawidłowo rozliczać samochód w firmie

Jak rozliczać samochód w firmie?

Rozliczanie samochodu w firmie może być jednym z najtrudniejszych kosztów. Duży procent w kosztów związanych z firmowym autem będzie stanowić jego zakup i koszta paliwa. W zależności od formy prawnej, w jakiej samochód w naszej firmie funkcjonuje, rożne będą sposoby jego rozliczania. Samochód będący własnością firmy, stanowiący jej składnik majątkowy, wprowadzany jest do ewidencji środków trwałych.

Koszty związane z użytkowaniem, odliczamy w równych ratach amortyzacyjnych  miesięcznie, kwartalnie lub jednorazowo, na koniec roku. Rozliczenie podatku VAT zależy od tego, jaki samochód został zakupiony. Od zakupu samochodu osobowego, mamy prawo odliczyć sześćdziesiąt procent podatku, nie może to być kwota wyższa niż sześć tysięcy złotych. Przy zakupie samochodu ciężarowego, mamy prawo do odliczenia pełnego podatku VAT, jak również odliczenia od zakupów paliwa. Jeśli chodzi o sprzedaż samochodu firmowego, uzyskane z tego tytułu środki stanowią przychód opodatkowany z zaliczeniem wartości nie zamortyzowanej w koszty.

jak rozliczyć samochódFot. photoxpress.com

Samochody użytkowane przez firmę w oparciu o umowy leasingu, czyli raty leasingowe, jak również wszelkie opłaty i inne koszty związane z leasingiem, stanowią koszty uzyskania przychodu. Rozliczenie podatku VAT odbywa się na tych samych zasadach, co rozliczenie samochodu firmowego, w zależności od rodzaju posiadanych przez naszą firmę samochodów.  Samochody użytkowane przez przedsiębiorcę w oparciu o umowy najmu, czyli raty za najem, również stanowią koszty uzyskania przychodu. VAT rozliczamy analogicznie jak w przypadku leasingu. Prywatne samochody właścicieli firmy rozliczamy poprzez udokumentowanie ewidencji przebiegu pojazdu, kilometrówki oraz faktur za paliwo. Mamy również prawo do zaliczenia w koszty wszelkich napraw, pod warunkiem, że w danym miesiącu, dokonywaliśmy również  zakupu paliwa.

 

Nie mamy prawa do odliczania podatku VAT za zakup paliwa dla samochodów osobowych czy innych o ładowności do 3,5 t. Jeśli jednak nasze firmowe osobowe auto pracuje na silniku elektrycznym czy hybrydowym, VAT od energii elektrycznej odliczać będziemy zawsze i w całości. Samochody, które oddajemy do dyspozycji pracownikom, rozliczać należy ryczałtowo, na podstawie tak zwanej kilometrówki.

Dla ułatwienia rozliczania firmowych samochodów należy prowadzić poza książkami serwisowymi posiadanych aut, ewidencję pojazdów. Ułatwi ona w sposób znaczny późniejsze rozliczanie wydatków związanych z ich użytkowaniem.


Jak zarządzać zapasami w przedsiębiorstwie?
Jak przeprowadzić analizę pracy?
W jaki sposób można założyć firmę w Czechach?
Motywacja pozafinansowa pracowników
Czym jest outplacement?
Jakie są kary za pirackie oprogramowanie w firmie?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.