Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Praca i Finanse » Firma » Inwentaryzacja budynku, Jak przeprowadzić inwentaryzację budynku

Jak przeprowadzić inwentaryzację budynku?

Inwentaryzacja budynku, czy to mieszkalnego, czy przeznaczonego pod działalność gospodarczą, nie jest sprawą prostą i wymaga fachowej wiedzy. Zwyczajowo po zakończeniu budowy musi zostać sporządzona tak zwana podwykonawcza inwentaryzacja geodezyjna. Jest to niezbędne do odbioru obiektu.

Dokument będzie zawierał dokładny pomiar nowego budynku, wraz z wykonanymi w odpowiedni sposób planami i rysunkami. Wszystkie obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę, podlegają inwentaryzacji przez odpowiednio uprawnione jednostki wykonawstwa geodezyjnego. Dlatego też przeprowadzenie inwentaryzacji samodzielnie będzie raczej możliwe.

Pomiary, które zostaną wykonane podczas inwentaryzacji, zaktualizują mapę zasadniczą, wykonaną przed rozpoczęciem budowy. Naniesione zostaną także do ewidencji sieci uzbrojenia terenu. Z inwentaryzacji geodeta sporządza dokumentację techniczną niezbędną do odbioru budynku oraz dokumentację prawną niezbędną do wprowadzenia zmian w Ewidencji Gruntów i Budynków i Księgach Wieczystych.
inwentaryzacjaPrzykładowy plan inwentaryzacji budynku

W zależności od naszych preferencji inwentaryzacja zostanie wykonana standardowo „na papierze”, a także w formie elektronicznej, jednakże za tę usługę będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Ceny wykonania planu, kształtują się bardzo różnie w zależności  wielkości obiektu (cena liczona jest od metra sześciennego kubatury budynku), od poziomu trudności danego obiektu (droższe będą na przykład budynki zabytkowe posiadające zdobione elewacje itp), powtarzalności kondygnacji, zakresu inwentaryzacji, a także wielkości zamówienia (cena maleje, w chwili kiedy inwentaryzacji dokonuje na przykład deweloper, obejmując nią większą ilość budynków). Ceny mogą więc wahać się od 50 groszy za metr sześcienny do nawet 3 złotych.

Inwentaryzacji budynku dokonać musimy również podczas jego rozbiórki, czasem również będzie potrzebna w chwili sprzedaży. Prawidłowo wykonana powinna zawierać dokumentację graficzną, rzuty poszczególnych kondygnacji (rzut piwnicy, parteru , piętra itd.) oraz przekrój. W części drugiej zamieszczone powinny być fotografie. W ostatnim dziale powinien znaleźć się opis słowny zawierający informacje o wielkości, użytych do budowy materiałach, ewentualnych aspektach związanych z dziedzictwem kulturowym i inne ważne informacje związane z budynkiem. Dobrze wykonana inwentaryzacja jest  koniecznością ze względów bezpieczeństwa, a także z powodów prawnych. Warto więc zainwestować w renomowaną firmę, która w sposób rzetelny, dokładny, na bazie rzeczywistych pomiarów sporządzi dla nas dokument. Nie warto ścigać się z czasem i w imię szybkości tworzyć nie do końca doskonałe plany odtworzeniowe.

Warto pamiętać, że inwentaryzacja jest fundamentem dla przyszłych projektów modernizacyjnych, remontowych, przebudowy, wycen, podziału powierzchni i innych temu podobnych. Dlatego tak ważna jest jej dokładność. Biura geodezyjne, a także wyspecjalizowane biura architektoniczne posiadające odpowiednie licencje, z otwartymi ramionami przyjmują zlecenia inwentaryzacyjne. Znalezienie konkurencyjnego usługodawcy, nie powinno stanowić dla nas żadnego problemu.


Jak wybrać opiekę medyczną dla pracowników?
Jak uzysać dofinansowanie z UE do szkoleń dla pracowników?
Na czym polega inwentaryzacja spis z natury?
Jak przeprowadzić analizę pracy?
Jakie są formalności przy zwolnieniu pracownika?
Czy warto wejść na giełdę? Jak wprowadzić swoją firmę na giełdę?
1
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.