Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Praca i Finanse » Firma » Obliczanie urlopu wypoczynkowego, Jak obliczyć urlop wypoczynkowy na niepełnym etacie

Jak obliczyć urlop wypoczynkowy na niepełnym etacie?

Coraz częściej pracujemy na kilku etatach, często niepełnych. Pojawia się automatycznie pytanie jak obliczyć urlop wypoczynkowy, jeśli pracujemy np. na ¾ lub ½ etatu.

Urlopu wypoczynkowego udzielamy na dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 154 2 § 1 kp).

Wymiar urlopu wynosi:

1) 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
2) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
(art. 154 2 § 1 kp)

Przy godzinowym rozliczaniu urlopu pracownika, musimy jednak pamiętać, że każdy dzień urlopowy to 8h.

Pierwszy etap to obliczenie ilości dni przysługującego nam urlopu. Dla przykładu:

- pracownik pracuje na pół etatu i ma prawo do 26 dni urlopu (obliczmy: 1/2 etatu x 26 dni urlopu = 13 dni do wykorzystania)
- pracownik pracuje na 3/4 etatu i ma prawo do 26 dni urlopu (3/4 etatu x 26 dni urlopu = 19,5 dni, po zaokrągleniu w górę 20 dni do wykorzystania)
- pracownik pracuje na 2/3 etatu i ma prawo do 26 dni urlopu (2/3 etatu x 26 dni urlopu = 18 dni)

Następnie obliczamy ilość godzin, jaka przysługuje nam niepełnym etacie:

- pracownik pracujący na pół etatu, posiadający do wykorzystania 13 dni urlopowych, w przeliczeniu (13x8= 104) ma 104 godziny do wykorzystania
- pracownik pracujący na 3/4 etatu, posiadający do wykorzystania 20 dni urlopowych, w przeliczeniu (20x8= 160) ma 160 godzin do wykorzystania
- pracownik pracujący na 2/3 etatu, posiadający do wykorzystania 24 dni urlopowe, w przeliczeniu (24x8= 192) ma 144 godziny do wykorzystania

Jak wykorzystamy nasze godziny urlopowe, zależy od tego jak rozkładają się nasze godziny pracy. Jeżeli pracujemy na ½ etatu, a przychodzimy do pracy na 8h, wówczas w te dni, biorąc urlop, odliczamy z naszej urlopowej puli godzin 8h. Jeśli jednak w pracy spędzamy 6h, wtedy za zabrany urlop w tych dniach odejmujemy sobie 6h urlopowych.

Urlopu wypoczynkowego musimy udzielać pracownikowi na jego dni pracy, a nie na godziny. (art. 154 2 § 1 kp).

Uwaga:

Istnieje jednak wyjątek od tej zasady. Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop. (art. 154 2 § 4 kp).

Jak założyć sklep na Allegro?
Jak zatrudnić niepełnoletniego pracownika?
Jak rozliczyć PIT-4R?
Chcesz zwolnić pracownika? Przestrzegaj tych zasad!
Ile kosztuje pracownik?
Jak stworzyć umowę o dzieło?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.